reklamı kapat

POPÜLER

Infiniti

En az 500 kilometre menzil desteği; Infiniti’nin elektrikli otomobiller için geliştirdiği platformdan önemli bilgiler

Infiniti’nin kısa vadeli yeni elektrikli otomobillerde kullanacağı bu platformda menzilden başlayarak performans versiyonlarına kadar her şey düşünülüyor.

Nisan ayı içerisinde elektrikli otomobiller için yepyeni bir platform hazırlığı içerisinde olduğunu duyuran Infiniti, üzerinde bir süredir çalıştığı bu yeni teknolojiden yeni detaylar paylaştı. Altı çizili olarak gelen bilgiler doğrultusunda, sadece belirli parçalarının Nissan ile ortak oldığu söylenen bu mimari, genel itibarıyla Infiniti hakimiyetinde olacak. Şirketin e-POWER adını verdiği elektrik ünitesine uyumlu olacak şekilde geliştirilen platform içerisinde menzil artırıcı içten yanmalı motor için de ek bir kullanım alanı göreceğiz. Bu da önümüzdeki süreçte gelecek Infiniti modellerin menzil anlamında bir hayli iddialı olacağına işaret.

Platformun genel özellikleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Marka CEO’su Roland Krueger‘ın yaptığı açıklama ile 400 beygire kadar limitleri bulunan modelleri üzerinde taşıyacak olan yeni platform beraberinde en az 500 kilometre menzil değerini de getirecek. Hızlı şarj teknolojisiyle bir araya getirildiğinde 500 kilometre gibi bir değerin fazlasıyla kabul edilebilir olduğunu da şimdiden söyleyelim. Bu elektrik macerasının önemli aktörlerinden birisi de uzun yıllar sonunda tanıtımı gerçekleştirilen dünyanın değişken sıkıştırma oranına sahip ilk motoru VC-Turbo olacak. İlk kez 2019 QX50‘de gördüğümüz bu motor tek başına 268 beygir güç ve 380 Nm tork üretiyor. Dört tekerlekten çekişli olacağı, süspansiyon kısmında ise bağımsız geometrinin kullanılacağı da açıklanan yeni platformun performans versiyonlarında üç adet elektrik motoruna kadar destek sunacağı da resmiyet kazanmış durumda.

İlginizi çekebilir

Infiniti Q Inspiration tanıtım filmi