reklamı kapat

POPÜLER

Parasite En iyi film ne Joker, ne 1917; Oscar da bir ilke imza atan film

En iyi film ne Joker, ne 1917; Oscar’da bir ilke imza atan film

92. Akademi Ödülleri’nin sahipleri belli olurken En İyi Film ödülü de ne Joker filmine ne de bir başkasına yar oldu. Parasite, Oscar tarihinde bir ilke imza attı.

92. Akademi Ödülleri kapıları kapatırken bu yıl En İyi Film kategorisinde Joker, 1917, Parasite, Marriage Story, The Irishman gibi çok iddialı filmler yarışıyordu. Hatta 2020 son dönemlerdeki en iddialı Oscar rekabetine ev sahipliği yapıyordu. Akademi’nin en prestijli ödülünün kazananı ise, tüm bu isimler arasından sıyrılarak Parasite oldu. Parasite’ın ödül almasının bir başka önemi daha bulunuyor. Çünkü film Oscar tarihinde bir ilke imza atarak, bu ödülü kazanan ilk dili İngilizce olmayan yapım olmayı başarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Joker, 1917, Marriage Story gibi en çok konuşulanların arasından sıyrıldı

Gece ise yapım için hayli başarılı geçti diyebiliriz. Parasite’ın En İyi Film dışında, En İyi Yönetmen, En İyi Yabancı Film, En İyi Senaryo, En İyi Prodüksiyon Tasarımı ve En İyi Film Düzenlemesi dallarında adaylığı bulunuyordu. 6 dalda adaylıktan 4’ünü kazanan yapım, En İyi Prodüksiyon Tasarımı ve En İyi Film Düzenlemesi dallarında ödülleri başka isimlere kaptırıyor. Parasite aynı zamanda geçtiğimiz yıl Netflix yapımı Roma‘nın yapamadığını yaparak hem En İyi Film hem de En İyi Yabancı Film dallarındaki ödülleriyle de dikkat çekiyor. Bildiğiniz gibi Roma En İyi Yabancı Film’i almış ancak En İyi Film ödülünü Green Book’a kaptırmıştı. Filmin fragmanını haberin devamında izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Filmin fragmanı