reklamı kapat

POPÜLER

Nissan

Endişelendiren iddia; Nissan Avrupa pazarından çekiliyor mu?

Japon devi Nissan, bir süredir otomotiv basınında konuşulan “Avrupa’dan çekilme” iddiasına cevap verdi. Detaylar haberimizde.

Japon otomotiv üreticisi Nissan, geçtiğimiz senelerde firari CEO’su Carlos Ghosn yüzünden zor zamanlar yaşamıştı. Hatırlayacağınız gibi eski CEO Ghosn,  finansal usulsüzlükler yaparak hukuka aykırı işlemler gerçekleştirdiği için Japonya’da ev hapsinde tutuluyordu. Bu sırada aksiyon filmlerini aratmayan bir kaçış ile Lübnan’a gitmişti. Türkiye üzerinden gerçekleşen bu kaçış hikayesinde ülkemizde de soruşturma açılmış ve bir dizi tutuklama yapılmıştı. Olayın etkileri basında yeni yeni geçmişken flaş bir iddia gündeme geldi. Tüm üreticiler gibi bir dar boğaz geçiren Nissan, maliyetleri kısmak ve daha verimli pazarlara yönelmek için Avrupa’dan çekiliyor mu?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nissan, sırtını Juke ve Qashqai’ye yaslayacak!

Avrupa basınında çıkan haberlere göre marka yetkililer konu ile ilgili “İşi daha rekabetçi hâle getirip Avrupa’daki ürün yelpazemizi güçlendirmeye kararlıyız.” şeklinde konuştu. Yani henüz çekilme gibi bir aksiyon alınmayacak. Ancak markanın odağının, kullanıcıların son yıllarda en çok tercih ettiği SUV segmentine kayması bekleniyor. Öyle ki Juke ve Qashqai satış rakamları ile hiç de fena işler başarmıyordu. Sayısal verilere baktığımıza ise Nissan, 2012 senesinden bu yana ciddi bir kar elde edemiyor. Şirket son 9 ayda yaklaşık 222 milyon euro zararı olduğunu duyurmuştu.

İlginizi çekebilir

2020 Renault Captur tanıtıldı! işte öne çıkan özellikler