reklamı kapat

POPÜLER

otomobil fabrikaları

Bakan açıkladı; Türkiye’deki otomobil fabrikaları ne zaman açılacak?

Koronavirüs salgını sebebi ile duran otomobil fabrikaları hakkında Bakan Varank’dan oldukça kritik açıklamalar geldi.

Koronavirüs salgını sebebi ile en çok aksayan sektörlerden biri de otomotiv oldu. Ülkemizde çoğu üretici üretimi ya kısmen ya tamamen durdurdu. Salgının etkisini kaybetmeye başlaması ile beraber tüm dünyada bir normalleşme çabası mevcut. Bu normalleşme adımlarını yavaş yavaş ülkemizde de görmek mümkün olacak. Son gelen açıklamalara göre otomotiv fabrikaları çok kısa bir süre sonra faaliyetlerine tekrar başlayacak. 11 Mayıs olarak açıklanan açılış tarihleri oldukça olumlu karşılandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,11 Mayıs itibarıyla ülkemizde tüm otomotiv ana fabrikaları tekrar faaliyetlerine başlamış olacak.Uluslararası ticarette, sınır ötesi sermaye hareketlerinde ve emtia piyasalarında sert dalgalanmalar var. Tabi şunun da altını çizmemiz gerek. Yaşadığımız bu dönem; küresel ekonomi açısından geçici bir şok olabileceği gibi, kalıcı hasarlar bırakan uzun vadeli bir duruma da dönüşebilir. Şu anda kimse ne olacağıyla ilgili sağlıklı bir öngörüde bulunamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobil fabrikaları ile sektör toparlanacak!

Biliyorsunuz üretim cephesinde önemli gelişmeler var. Otomotiv fabrikalarının büyük bölümü yeniden üretime geçti. 11 Mayıs itibarıyla, ülkemizde tüm otomotiv ana fabrikalar tekrar faaliyetlerine başlamış olacak. Bazı tekstil firmalarının da açılmaya başladığını biliyoruz. AVM’lerin ve ihracat kanallarının normalleşmesiyle, sektör hızlıca toparlanacak. Başta da ifade ettiğim gibi, evet zor bir dönemden geçiyoruz. Ama bu dönemin risklerine hazırlıklı olmak kadar, fırsatlarını da değerlendirmek gerekiyor. Burada da en büyük görev üreticilerimize düşüyor. ‘Yeni normale hazırlıklı olmak‘ diyoruz. Ama bence asıl başarı, şimdiden bu yeni normali şekillendirmekten geçiyor” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu