reklamı kapat

POPÜLER

araç

İngiltere otomobil satışlarında İkinci Dünya Savaşı’na döndü

 - Güncelleme: 05 Mayıs 2020 17:35

Koronavirüs sürecinden en çok etkilenen ülkelerden birisi belki de İngiltere, otomobil satışlarında tarihinde yeni bir kötü rekora imza attı.

Koronavirüs sürecinin en ilginç aşamalarına sahne olan ülkelerden birisi belki de İngiltere. Başbakan Boris Johnson’ın “kitle bağışıklığı” politikası izleyerek ilk günlerinde herhangi bir önleme gitmemesinden ötürü şu anda ciddi problemlerle karşı karşıya kalan ülkede, başbakanın kendisi de salgından nasibini aldı. Söz konusu etki olduğunda da tablo çok fazla değişiklik göstermedi. Tüm dünyada olduğu gibi İngiltere tarafında da en çok etkilenen sektörlerden birisi otomobil pazarı oldu. Nitekim yapılan açıklamalarda yeni otomobil satışlarının nisan ayı bazlı olarak yüzde 97 civarında düştüğü görüldü. Bu Şubat 1946’dan bu yana görülen en düşük seviye.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İngiltere otomobil pazarı 1946’nın da gerisinde

İngiliz kaynaklarda da büyük yankı bulan bu rakamlar, meraklılarını rakamsal verilerle kısa bir tarih yolculuğuna çıkartıyor. Yapılan araştırmalarda II.Dünya Savaşı’nın bitiminden birkaç ay sonra, İngiltere’de sadece 4.044 yeni otomobilin satıldığını gösteriyor. bu da hala rasyonel hale geliyor ve yıkımın ardından altyapısını yeniden inşa etmeye çalışıyor. Ülkenin Motorlu Taşıt Üreticileri Derneği’nin (SMMT) ilk verilerine göre, geçen ayki rakam ise yaklaşık 4.000 otomobil seviyesinde. Satışlarla birlikte İngiltere’de üretim konusunda da ciddi düşüşler yaşanıyor. Salgın sebebiyle ülkede faaliyet gösteren tesislerin hepsi belirli aralıklarla kapatıldı. Avrupa genelinde ise satışların yüzde 52 oranında azalığına vurgu yapılırken, bu durum üreticilerin alternatif satış yöntemlerine gitmeye zorluyor.

İLGİLİ HABERLER