reklamı kapat

POPÜLER

ÖTV muafiyetli araç üst limiti

Engelli kullanıcılar için çember daralıyor; son zamlarla ÖTV muaf araç alımında segmentler düşüyor

Ocak ayında 330.800 TL olarak açıklanan ÖTV muafiyetli araç alım üst limiti, son zamlarla birlikte kullanıcıları seçenek konusunda zorlamaya başladı.

2020 yılını pandemi etkisinde sallantıda geçiren otomotiv pazarı, yeni yılla birlikte yükseliş eğrisini yakalamayı başardı. Bu süreç pek çok kişinin öne sürdüğü kötü senaryoların aksine, son 10 yılın satış rekorlarının kırıldığı bir tablonun karşımıza çıkmasına da vesile oldu. Pazarın rakamları artışı gösterirken bir yandan da bu tabloda önemli pay sahibi olan engelli kullanıcılar için de sıkıntılı bir sürece girdik denebilir. Ocak 2021 itibarıyla yayınlanan kararla 303.200 TL olan ÖTV muafiyetli araç satın alımı üst limiti yaklaşık 30 bin TL yukarı taşınarak 330.800 TL’ye çekildi. Bu rakam pek çok kişi için beklentilerin önemli oranda altında kaldı. Kullanıcılar için yeni yılın ilk dönemlerinde nispeten zengin diyebileceğimiz model çeşitliliğini getiren bu artış, günümüz tablosunda ise ciddi oranda eksiklik hissettiriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÖTV muafiyetli araç alımında C segment seçenekleri de tükenmek üzere

Döviz kurunda son birkaç ayda yaşanan hareketlenmeyle birlikte otomobil fiyatlarındaki artışlar artık göz ardı edilemeyecek noktalara gelmiş durumda. Son 3-4 aylık tablolara baktığımızda modellerin her ay ortalama 10-15 bin TL zam gördüğü bir tabloyla karşı karşıyayız. Resmi daha geniş görmek için çemberi biraz daha esnettiğimiz zaman ocak ayından günümüze kadar 60 bin TL zamlanan araçlar olduğunu da görebiliyoruz. Böylesi bir senaryo ile birlikte yılın ilk çeyreğinde Nissan Qashqai, Opel Grandland X ve Seat Ateca gibi donanımlı C segment SUV modellerine erişebilen engelli kullanıcılar, günümüz şartlarında otomatik şanzımanlı C segment binek modellere bile neredeyse ucu ucuna yetişebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Örneklere baktığımızda Türkiye’nin en çok satan araçlarından birisi olan Egea Sedan ailesinin 157.000 başlangıç fiyatı olduğunu görüyoruz. En boş donanım seviyesi ve manuel şanzımanla gelen Egea Sedan’ın en pahalı versiyonu yine manuel şanzımanla 300 bin TL sınırına merdiven dayamış durumda. Birkaç gün önce “Türkiye’de Yılın Otomobili” ödülüne layık görülen Egea Cross için de aynı senaryo geçerli. Sedan’da olduğu gibi otomatik versiyonu bulunmayan Cross’un 179.900 TL’lik başlangıç fiyatı, üst donanımlarda 300 bin TL’ye yaklaşmış durumda. Olası bir otomatik şanzıman opsiyonuyla birlikte burada da fiyatların artacağına şüphe olmasa da, Egea ailesi yine de en mantıklı seçenek olarak bir süre daha listelerde var olacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault tarafında Captur’a baktığımızda sadece en boş paketiyle yasal sınır içerisinde kaldığını onun da otomatik vitesli olmadığını görüyoruz. Markanın Türkiye’de ürettiği Megane Sedan ise 315.900 TL ile otomatik olarak sadece tek bir donanım paketiyle alınabiliyor ki bu kombinasyonun da önümüzdeki muhtemel zamlarla 330 bin TL’lik yasal sınırı geçmesi sürpriz olmayacak. Türkiye’nin en çok tercih edilenlerinden birisi olan Honda Civic de ekonomi odağında düşünüldüğünde sadece iki paketiyle mantıklı olarak değerlendirilebilirken, bu iki paketin de sırasıyla 308.700 TL ve 330.700 TL olduğunu özellikle belirtmek gerekiyor. Megane için konuştuğumuz senaryo kısa sürede Civic için de kuvvetli ihtimaller arasında. ÖTV limitinde en geniş kapsamda seçenek sunabilen markalardan birisi olarak listede Dacia öne çıkıyor.

Hyundai Bayon

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kullanıcılar B SUV segmentine yönelmek zorunda kalacak

Türkiye’deki bu iklimi erken analiz eden otomobil üreticileri, alım gücünün düşmesinin de etkisiyle daha çok ekonomi odağında araçları devreye alıyor. Bunun en son örneğini Hyundai’nin Türkiye’de i20 altyapısı üzerine geliştirerek satışa sunduğu Bayon modeliyle görüyoruz. Geride bıraktığımız gün fiyatları açıklanan B-SUV temsilcisinin nitelikli versiyonlarını almak isteyenlerin de ellerini çabuk tutması gerekiyor. Üst donanım paketleri 330 bin TL sınırına yakın olan Bayon’u da lansmana özel sürecinin sonlanması ve olası zamlarla birlikte kısa sürede zengin donanımlarla almak engelli sürücülerimiz için mümkün olmayacak. Benzer dinamiklerde yer alan Citroen C3 Aircross, Seat Arona ve Kia Stonic de tercih edilebilecek sınırlı seçenekler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Donanımlı araç listesi de azalıyor

SUV pazarında satış lideri olan Peugeot tarafına baktığımızda ise ailenin giriş seviyesi olan 2008’in sadece en boş paketiyle yasal sınıra girdiğini, onun da manuel şanzımanlı olarak geldiğini görüyoruz. 2008’in kuzeni olan yeni nesil Opel Mokka da kısa süre önce Türkiye pazarına giriş yaptı. Burada açıklanan fiyat doğrultusunda engelli kullanıcılar Mokka’nın hiçbir versiyonuna yasal sınır sebebiyle erişemediğini gördük. PSA grubunda şu aşamada yasal sınırdaki mantıklı seçenek ise yeni Citroen C4. Otomatik şanzımanlı tek versiyonuyla engelli kullanıcıların tercih edebileceği C4 için de 322.000 TL’lik fiyatını öne sürerek günlerin sayılı olduğunu söylemek mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ülkemizde hemen her kesimden kitlesi olan Volkswagen tarafında da durum aynı. Yeni nesil Golf’ü sadece manuel şanzımanla en boş donanım kombinasyonuyla alabilen engelli kullanıcılar için, ailenin giriş seviyesi Polo bile Highline donanımıyla 329.000 TL ile tam sınırda konumlanıyor. Bu süreçten en çok etkilenen popüler isimlerden birisi de şüphesiz Skoda Octavia. Yılın ilk dönemlerinde zengin donanım seçenekleriyle tüm versiyonları üzerinden yasal sınır içerisinde kalan Octavia’yı bugün hiçbir şekilde almak mümkün değil. VAG grubunun binek tarafında en mantıklı C segment temsilcisi ise Seat Leon konumunda ki burada da 319.000 TL’lik etiket yine alarm seviyesinde. Henüz ilk yarısını geride bırakmaya hazırlandığımız 2021 yılının ekonomik şartlarının bu senaryoda devam etmesiyle, engelli kullanıcılar için çemberin daha da daralacağına şüphe yok. Süreçle ilgili resmi makamlarda herhangi iyileştirme çalışması gündeme gelmezken, “Aldın, aldın!” kuralının her geçen gün kendisini daha fazla hissettireceği dönemler bizi bekliyor gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Yeni Elantra