reklamı kapat

POPÜLER

Benzin

EPGİS’den açıklama; Eşel Mobil sistemi için ÖTV artışı gelebilir

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası Başkanı Fesih Aktaş, eşel mobil sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunarak yeni bir ÖTV zammı gelebileceğini söyledi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası yaptığı olağan toplantı ile gündemi değerlendirdi. Sendikanın başkanı Fesih Ateş, sistemin toplam maliyetinden bahsederek ÖTV artışının olabileceğini de söyledi. Başka Fesih Aktaş açıklamasında “Petrol ve uluslararası ürün fiyatları son 15 yılın zirve rakamlarına ulaşmıştır.

Bunun yanı sıra ülkemizde döviz fiyatlarındaki artışın da akaryakıt fiyatlarına yansıması kaçınılmaz hale geldi. Bu yansımamın minimize edilmesi için devletçe getirilen koruma kalkanı olan Eşel Mobil Sistemi, LPG de 2020 yılı eylül ayından beri, motorin ve benzinde ise 2020 aralık ayından beri kesintisiz şekilde devam etmektedir. Bu kalkanın devlete 2021 yılı maliyeti yaklaşık 18 milyar TL’ye dayanmıştır.

Hali hazırda devletin benzinde rutinde alması gereken litrede 2 lira 52 kuruştan 67 kuruş, motorinde alması gereken litrede 2 lira 5 kuruş iken litrede 71 kuruş, LPG de ise alması gereken litrede 1 liradan hiç almayarak ciddi bir ekonomik destek sağlamaktadır. Bu desteğin sürdürülebilmesi için 18 Mayıs 2021 de olduğu gibi bir defa daha zaruri bir ÖTV artırımına gidilebilir” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eşel Mobil Sistemi nedir?

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistemdir. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumaktır. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor. Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor.

Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Ancak değişen fiyatlar doğrultusunda tekrar geri dönmüştü. Benzin, motorin ve otogaz dahil tüm akaryakıt çeşitlerinde hali hazırda uygulanan bu sistem sayesinde kimi zaman, zamlar ceplere yansımıyor.

İlginizi çekebilir

Karşınızda yeni Elantra