reklamı kapat

POPÜLER

Benzin

Esnaf zor durumda; motorin için indirim beklentisi

Son günlerde küresel anlamda yaşanan petrol krizinin ardından benzin fiyatları da üst üste indirim görmüştü. Ancak esnaf benzin kadar indirim görmeyen motorin fiyatlarından şikayetçi.

Akaryakıt fiyatları son günlerde dalgalı bir fiyat çizgisi sergiliyor. Koronavirüs’ün getirdiği petrol krizi ile birlikte küresel anlamda akaryakıt fiyatları düştü. Ülkemizde bu düşüş bir süre fiyatlara yansımasa da sürücülerin beklentisi sonrası art arda indirimler gelmişti. Ancak bu indirimlerin geneli benzin cephesine yoğunlaşmıştı. Genelde motorinden daha pahalı olan benzin fiyatları, motorin pompa fiyatlarının altına düşerek bir ilke de imza atmıştı. Nitekim ülkemizde birçok iş alanının üretime ara verdiğinden hepimiz haberdarız. Üretime ve çalışmaya ara vermeyen tarım,ulaşım ve lojistik gibi sektörler genelde yakıt olarak motorin kullanıyor. Hal böyle olunca benzinde olduğu gibi motorinde de bir indirim beklentisi mevcut.

“Hatırı sayılır bir motorin indirimine ihtiyaç var”

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi, “Taşımacılık halen devam ediyor ve etmek zorunda. Dolayısıyla nakliyeci esnafımız halen çalışıyor ve virüsün olumsuz etkilerini de doğrudan hissediyor. Aynı şekilde bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerektiği için sebze ve meyve tüketimine olan önem de vurgulanıyor ve çiftçilerimizin işlerine devam etmesi de bu noktada çok önemli. Bu yıl son indirime kadar benzine toplam 2 lira 52 kuruş indirim yapılırken, motorine ise toplam 1 lira 68 kuruş indirim yapıldı. Yani motorin ile benzin arasındaki fark açılıyor. Zaten maliyetlerinin artması nedeniyle iş yapamaz hale gelen nakliyeci, taşımacı esnafımız ile çiftçilerimizin artık bir de dezenfekte gibi ek maliyet oluşturacak kalemler ortaya çıktı. Dolayısıyla koronavirüsünün olumsuz etkilerinden bu kesimi koruyabilmek için hatırı sayılır bir motorin indirimine ihtiyaç var şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir

2020 Renault Captur tanıtıldı! işte öne çıkan özellikler