reklamı kapat

POPÜLER

Evde güç kaynağı olarak da kullanılabilen elektrikli motosiklet: Johammer J1

İlk olarak 2014 yılında karşımıza çıkan Johammer, teknolojisini zenginleştiriyor.

Elektrikli motosikletler geleceğin ulaşım araçlarında önümüzü görmemizi sağlayan kollardan bir tanesi. Tıpkı otomobil sektöründe Tesla’nın olduğu gibi elektrikli motora geçiş süreci yeni markaların doğuşuna ve yeni tasarım dilleriyle tanışmamıza vesile oluyor. Zero, Energica, Treelektrik isimleri geleceğin elektrikli motosiklet markaları arasında adını sık duyacağımız üreticilerden olduklarının sinyallerini şimdiden veriyor. Bu mücadele sürecinde bir üreticinin daha doğuşuna şahit oluyoruz. Avusturya merkezli üretici Johammer ve fütüristik tasarımıyla J1 Serisi son yılların en iddialı üreticilerinden bir tanesi.

johammer3
Doğrusunu söylemek gerekirse Johammer ekibi, BMW’nin Ekim ayının ortasına doğru karşımıza çıkardığı Motorrad VISION NEXT 100 tasarımının ardından J1 serisiyle son zamanların en dikkat çeken tasarımlarından birini ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıllarda Mazda’nın Kodo tasarımıyla kazandığı Red Dot 2016 tasarım ödülüne layık görülen Johammer J1’in tasarımı İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılmış “Teyze Ju” olarak bilinen Junkers Ju.52 uçağının esintileri üzerine kurulmuş.

johammer7
Johammer J1 serisinde ayarlanabilir gidon ve ayaklıklarla birlikte, cruiser tipi motorlarda olduğu gibi 650 mm‘lik bir sele yüksekliği sunuluyor. Kullanıcı isterse ayaklarını ön tarafta konumlandırarak daha ağır bir sürüş pozisyonu alabilirken isterse arkaya konumlandırarak daha sportif bir sürüş pozisyonuna geçebiliyor. JOHAMMER, “Fütüristik” kelimesinin karşılığını bizlere sadece tasarım diliyle sunmuyor. J1 serisine sahip bir sürücünün tüm ihtiyaç duyacağı bilgilere aynalar üzerinden ulaşması mümkün kılınarak karakteristik bir farkı seriye katıyor. Tasarım ekibi hız göstergesine sol aynada yer verirken motorun menzil, sıcaklık ve batarya durumu bilgileri 2.4 inç boyutundaki küçük ekranda gösterilen sağ aynada yer alıyor.

johammer5
Johammer J1 serisinin, J1.150 ve J1.200 olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor. İsimlerini, sundukları menzil değerlerinden alan versiyonlardan J1.150, iki saat yirmi dakikalık şarj süresi ve 8.3 kWh‘lık bataryasıyla kullanıcısına 150 km menzil sunarken, J1.200 üç buçuk saatlik şarj süresi ve 1.200 hücreden oluşan 12.7 kWh bataryasıyla 200 km‘lik menzil değerini kullanıcısına sunuyor. Johammer, şarj sürelerinin hızlı şarj desteği ile birlikte seksen dakikaya kadar düşebildiğinin de altını çiziyor. Bataryaların, 100.000 km‘ye veya dört yıla kadar yüzde 80 performans ile çalışabildiği Johammer tarafından garanti ediliyor. Bununla birlikte marka, yeni bir batarya paketi çıkardığında kullanıcılarına değişim imkanını da sunuyor. Motor dahilinde arkaya konumlandırılmış olan elektrik motorunun standart değeri 11 kW olarak açıklanırken bu değer 16 kW‘a kadar yükseltilebiliyor.

Johammer J1 serisinin jant ayağında 19 inç önde, 17 inç arkada ayarlanmış takım görev yapıyor. Motosiklet dahilinde enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi yer alıyor. Bununla birlikte 300 mm‘lik hidrolik fren kaliperlerine sahip olan J1 serisinde alüminyum gövdeye yer veriliyor. Tüm bu donanımın bir araya gelmesiyle birlikte J1.150’nin toplam ağırlığı 159 kg, J1.200’ün ağırlığı ise 178 kg olarak belirtiliyor.

Anahtarsız erişim imkanının sunulduğu Johammer J1 serisinde gümüş, beyaz, mavi, sarı ve yeşil gibi beş farklı renk seçeneği sunuluyor. Kullanıcılar sunulan bu opsiyonların dışında özel bir renk seçmek isterlerse Johammer bu hizmeti de ekstra ücret karşılığı opsiyon olarak sunabiliyor. Gelelim geleceği bize şimdiden vadeden bu elektikli motosikletin fiyatına. Ailenin küçük üyesi Johammer J1.150, 22.900 euroluk etiket fiyatına sahipken J1.200, 24.900 eurodan satışa çıkıyor. Şu anlık sadece tek kişilik yapıda olan motosikletler için Johammer ekibi, J1 serisinin ilerleyen süreçte sidecar versiyonun yanı sıra güneş panelleriyle desteklenerek Tesla Powerwall gibi enerji kaynağı olarak bir evin iki günlük elektrik ihtiyacını karşılabilecek şekilde sunulmasının planlarını yaptıklarını da açıkladı.