reklamı kapat

POPÜLER

Evlerin güvenliği artık drone’lara emanet [Video]

07 Kasım 2016

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ev güvenlik sistemleri de değişiyor. Sunflower Labs drone’ları güvenlik sektörüne dahil etmeye hazırlanıyor.

Sunflower Home Awareness System iki ana bölümden oluşuyor. Bahçe aydınlatmasını andıran sensörler evin çeşitli alanlarına yerleştiriliyor. Bu sensörler hareket, titreşim veya sesi algılıyor. Şüpheli bir durum söz konusu olduğunda akıllı telefona hemen bildirim gönderiyor. Eğer olan bitene daha yakından bakmak isterseniz drone’u harekete geçirip kameralar sayesinde tam o anda yaşananları canlı olarak görebiliyorsunuz.

Bahsi geçen sistem drone’ları işin içine katmadan bile oldukça etkileyici. Drone desteğiyse güvenlik sistemlerini bir sonraki aşamaya taşıyor. Sensörler bahçe ışığı görevi de üstleniyor. Tanıdık biri geldiğinde etraf daha aydınlık hale geliyor. İstenmeyen biri bahçenize adım attığında rahatsız edici bir flaşa dönüşüyor. Drone ise beklemede olduğu sürece sarj oluyor ve 15 – 20 dakikaya kadar havada kalabiliyor.

Bu başarılı teknolojik girişim henüz piyasaya sürülmedi. Şimdilik Sunflower sisteminin ne zaman kullanıma sunulacağı ya da ne kadara satılacağı da belli değil. Ancak arzu edenler 100 dolar ödeme yaparak buradan ön kayıt yaptırabilir.

VİDEO