reklamı kapat

POPÜLER

Face ID ve Touch ID karşı karşıya. Hangisi daha hızlı? [Video]

iPhone X’la beraber Touch ID‘yi rafa kaldırıp hayatımıza Face ID‘yi sokan Apple, sistemin Touch ID’yi aratmayacağı görüşünde. Peki gerçekten de öyle mi?

Advertisement

Apple, çerçevesiz ekran tasarımına geçişiyle beraber rakiplerinde olduğu gibi çeşitli fedakarlıklarda bulunmak zorunda kaldı. Bu fedakarlıkların başında ise Touch ID’yi kaldırmak geliyor. Parmak izi sensörünü başka bir yere taşımak yerine tamamen cihazdan kaldıran firmanın bunun yeni bambaşka bir çözümü vardı: Face ID. Çentiğinde yer alan TrueDepth kamerası sayesinde hemen her koşulta yüzünüzü rahatlıkla tanıyabilen bu sistem, parmak izi sensörünü “aratmama” misyonunu da üstleniyor. Bu durumda parmak izi sensöründen daha hızlı çalışmasını beklemek hata olmaz diye düşünüyoruz. Ancak işler öyle işliyor mu burası biraz tartışmalı.

TheUnlockr kanalı tam da bu sorunun cevabını arıyor. Bildiğiniz gibi iPhone X’la aynı anda tanıtılan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın görünümünde ciddi bir tasarım değişikliği yer almadığı gibi Touch ID de konumunu koruyor. Bu yüzden yapılan test en yeni iki iPhone modeli kullanılarak gerçekleştirilmiş. Videoda yürürken, koşarken, App Store’dan uygulama indirirken veya Apple Pay ile ödeme gerçekleştirirken yapılan testlerde Face ID’nin Touch ID’ye kıyasla bir parça yavaş olduğu gözleniyor. Özellikle kendini Apple Pay’de hissettiren bu durum kullanım sırasında hissedebileceğiniz bir yavaşlık mı emin değiliz. İki sistem de fazlasıyla hızlı çünkü. Öte yandan özellikle Apple Pay’de sanki ekranda dönen animasyonun da bu yavaşlığa bir katkısı var gibi hissediyoruz.

TheUnlockr’ın hazırladığı test videosuna haberin devamından ulaşabilirsiniz.

Video