reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone Touch ID

Apple’ın gelecek iPhone modellerine yönelik dikkat çekici yeni çalışması

Teknoloji devi Apple‘ın gelecek iPhone modelleri kullanıcıların hayatından çıkan bir teknolojiyi ciddi ciddi geriye getirecek gibi görünüyor.

Apple, biliyorsunuz iPhone X ile Touch ID parmak izi sensörünü ekosistem dışarısına çıkardı. Artık bu sensör sadece firmanın iPad ve MacBook Pro modellerinde yer alıyor. Çerçevesiz telefonlar için Touch ID’i Face ID yüz tanıma sistemi ile değiştiren Apple, Touch ID’yi ekrana entegre etmek için ciddi çalışmalar yapıyor. Bu altyapı için aldığı yeni patentler ortaya çıkan firma, parmak izini iPhone’lara yeniden geri getirecek izlenimi oluşturuyor. 2020 modellerinde hem Touch ID hem de Face ID’yi bir arada kullanabileceği konuşulan teknoloji devi, ekrana entegre parmak izi için “akustik bir görüntüleme” temelli bir sistem geliştiriyor. Bu sistem sayesinde ekranın her yeri parmak izi okur hale gelebiliyor. Sistemin ayrıca sadece parmak izi algılamayla da sınırlı kalmadığı belirtiliyor. Yani avuç içine kadar tarama yapılabiliyor deniyor.

Apple iPhone Touch ID

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2019 iPhone ailesi bu teknolojiyi benimsemeyecek

2019 modelleri yine sadece Face ID yüz tanıma teknolojisiyle geliyor. Bunun için TrueDepth kamera sistemine sahip olan aile, iPhone XI, XI Max ve XR (2019) modellerinden oluşuyor. Modellerdeki en büyük yenilik XI ve XI Max modellerine konulacak üçlü arka kamera sistemi gibi görünüyor. Bunun haricinde biraz daha hızlı / performanslı hale gelecek telefonlar, kullanıcıların çok fazla ilgisini çekmiyor. Son ÖTV zammı sonrası modellerin Türkiye’ye gelmesine bile gerek yok gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’den çok ses getiren elektrikli bisiklet