reklamı kapat

POPÜLER

facebook

Facebook, Instagram’ın keşfet sekmesini kendine uyarlıyor

Sosyal medya devleri arasında başı çeken Facebook şimdi de gizemli bir roket ikonuyla kullanıcıların karşısına çıkıyor. Kısıtlı bir kitle ile deneme süreci sürdürülen bu roket, Facebook’a “keşfet” özelliğini getirecek gibi görünüyor.

Bildiğiniz gibi Facebook yeni bir özelliği geniş kitlelerin kullanımına sunmadan önce bir grup kullanıcı üzerinde denemeyi tercih ediyor. Böylece özelliğin ilgi çekip çekmediği, ilk aşamada sahip olduğu problemler ve neler eklenebileceği belirlenmiş oluyor. Kısa bir süre önce bazı Facebook kullanıcıları uygulamaya bir roket ikonu eklendiğini fark etti. iOS kullancılarının ekranın altında, Android kullanıcılarının ise üstünde gördüğü bu buton Instagram’da yer alan “keşfet” bölümünü andırıyor. Deneme aşamasında olduğu anlaşılan bu alan kullanıcının takip etmediği sayfalarda paylaşılan ilgi uyandırıcı içerikleri bir araya topluyor. Tüm bu seçimleri de yine kullanıcının beğenilerine göre yapıyor. Sayfa beğenleri, son zamanlarda gerçekleştirilen aktiviteler ve kişinin ilgi alanlarını analiz edip kullanıcılara yeni önerilerde bulunuyor. Bu özellik dolaylı yoldan Facebook içindeki etkileşimi artırmayı amaçlıyor gibi görünüyor.

Öte yandan bu öneriler Haber Kaynağı bölümünü etkilememiş oluyor. Tıpkı Instagram’da olduğu gibi tanıdıklarımızın gönderileri ana sayfada, yeni içerikler ise keşfet kısmında yer alıyor. Şimdilik bu yeni özelliğin ne zaman herkes için kullanıma sunulacağı ise bilinmiyor.