reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Facebook

Facebook’a girmek güvenlik sorularınızı riske atıyor olabilir

Son zamanlarda skandallarıyla gündemden düşmeyen Facebook’un hakkımızda çok şey bildiği bir gerçek. Özellikle gizlilik konusunda Facebook’a karşı hala güveniniz tam ise henüz bir şey duymamış olabilirsiniz…

Advertisement

Çıkan son olaylardan sonra kullanıcılarının gizliliğini korumaya yönelik söz verdiği özeni göstermediği anlaşılan Facebook, artık diğer çevrim içi hesaplarınızın hacklenmesine de sebep oluyor. Krebs on Security’nin son paylaşımına göre Facebook’ta türeyen sayfalar, hesaplarınızı korumak için kullandığınız güvenlik sorularını resmen ağzınızdan alıyor. İlk evcil hayvanınız veya doğduğunuz sokağın ismi gibi güncellemeleri sorulduğu zaman yanıtlamak zararsız görünse de bu, aslında güvenlik sorularınızın cevaplarını öğrenmek için oynanan oyunun bir parçası olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cevaplarınızı dolaylı yoldan istiyorlar

Facebook’ta yapılan küçük bir tarama, benzer soruların sorulduğu ve bazısına binlerce yorumun dahi yapıldığı gönderilerin olduğunu kanıtlıyor. Örnek vermek gerekirse: bir lastik dükkanının açtığı sayfa, “düz vites kullanmayı hangi arabada öğrendiniz?” diye soruyor fakat çoğu insan için bu soruya verilen cevabın popüler bir güvenlik sorusu olan “ilk arabanız neydi?” yanıtıyla eşleşecek olması hiç de gerçek dışı değil. Dolaylı yoldan istenen; cevaplar değil de aslında ilk iş, çocuklukta edinilen evcil hayvan, ilkokul öğretmeni ve gidilen ilk konser gibi güvenlik sorularını tahmin etmeye yarayan bilgiler olabiliyor.

Bu yöntemi kullanarak kişisel bilgilerinizi ele geçirmek isteyen sayfalara dikkat etmekse elbette size düşüyor. Hesaplarınızı güvende tutmak için ne gibi önlemler alıyorsunuz? Klasik koruma yöntemlerinin yanında ek olarak uyguladığınız pratikler var mı? Yorum yaparak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.