reklamı kapat

POPÜLER

Facebook WhatsApp

Facebook’tan WhatsApp için tepki çekecek tutarsız çalışma

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma servislerinden WhatsApp, bugün gerçekten şaşırtan bir haberle gündemde yer alıyor.

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp, ortaya çıktığı kadarıyla garip bir altyapı geliştiriyor. Firmanın bu altyapı için özel bir ekip kurduğu da aktarılıyor. Peki bu ekip tam olarak ne yapacak? Facebook tam olarak ne geliştiriyor?

WhatsApp mesajları biliyorsunuz uçtan uca şifreleniyor. Bu sayede gönderilen mesajlara alıcı ile verici haricinde kimse ulaşamıyor. Kimse alıcı ile verici arasına girerek gönderilen mesajları okuyamıyor ya da inceleyemiyor. Bu durum WhatsApp’ın kendini için de geçerli.

İşte şirket tam olarak bu süreçte bir değişiklik yapmak istiyor. Kurulan ekip söylendiği kadarıyla gönderilen mesajları uçtan uca şifrelemeyi kaldırmadan incelemeyi hedefliyor. Peki bunun arkasında ne yer alıyor?

Kaynaklara göre Facebook, şifrelenmiş mesajları şifresini çözmeden inceleyerek kişisel / hedeflenmiş reklam analizi yapmak istiyor. Burada amaç güvenliği ortadan kaldırmadan kullanıcıları alışkanlarını incelemek olarak gösteriliyor.

Ancak bu şimdiden büyük tepki çekiyor çünkü yine şifreleme bir bakıma kaldırılmış oluyor. Sonuçta hedeflenmiş reklam analizi için ürün isimlerine kadar birçok içeriğin öğrenilmesi gerekiyor. Şifrelenmiş bir veriden anlamlandırılabilir veri setlerinin çıkarılması, bize net olarak şifrelenmenin ortadan kalkması gibi görünüyor.

Homomorfik şifreleme” olarak geçen süreci Facebook henüz WhatsApp özelinde tam olarak detaylandırmıyor. Firma resmi açıklamasında sürecin çok başında olduğunu aktarıyor. Facebook’un bu sistemi gerçekten kullanıma şimdilik sokması çok olası durmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp için kısa süre önce de bir aktarım yeniliği gündem olmuştu

WhatsApp, sürekli olarak yeni özellikler geliştiriyor ve bunlar ile kullanıcıların hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Kısa süre önce gündeme gelen bu özelliklerden bir tanesi, iOS ile Android arasındaki aktarıma odaklanıyor.

Daha önce de ses getiren bu özellik, kişilerin iPhone’dan Android telefona ya da Android telefondan iPhone’a geçişini kolaylaştıracak. Kişiler yeni dönemde iki taraflı olarak zahmetsiz şekilde sadece birkaç tuşa dokunarak sohbet geçmişlerini cihazlar arasında aktarabilecek.

Bu özellik çok ama çok yakında kullanımda olacak çünkü arayüz hazırlıkları bitmiş durumda. Bu özellik iOS tarafında söylendiği kadarıyla Google’ın detaylarına burada yer verdiğimiz yeni altyapısını temel alacak.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın