reklamı kapat

POPÜLER

Facebook’u hack’leyerek para kazanıyor

Sanal dünyanın en önemli oyuncularından Facebook, sosyal ağı hack’leyenlere ödül niteliğinde para dağıtmaya devam ediyor. Bundan en fazla nasibini alan isimlerin başında ise Nir Goldshlager geliyor.

İnternet devi yaklaşık iki yıl önce başlattığı “Bug Bounty Program” (hata ödül programı) kapsamında sitenin gözden kaçan açıklarını bularak bildirenleri para ile ödüllendiriyor. Böylelikle platformun daha güvenli hale gelmesini sağlayarak istenmeyen saldırıları engellemeyi amaçlayan yetkililer, hata bildirimlerine minimum 500 dolar ödeyerek iyi niyetli (white hat) hacker’ların dikkatini çekmeyi başarıyor.

Bahsi geçen programdan en çok fayda sağlayan isimlerin başında ise Nir Goldshlager geliyor. Bugüne kadar Facebook’u defalarca kez hack’lediğini dile getiren Goldshlager, mühendislerin altyapıyı oluştururken neyi gözardı ettiklerini çok iyi bildiğini ve o yönde hareket ettiğini söylüyor. Güvenlik konusunda sıkı denetime sahip sosyal ağ ise iyi niyetli kişilerin de yardımıyla en ufak sorunun dahi giderilmesi için kapsamlı çalışma yürütüyor.

YORUMLAR