reklamı kapat

POPÜLER

Fallout 4 bağımlılığı hayatını kararttı

Bir oyuna bağımlı olmak hayatınızı ne kadar etkileyebilir? Ders notlarınız düşer, günlük işleriniz aksayabilir veya uykusuz geceler geçirebilirsiniz. 28 yaşındaki Rus oyuncunun hayatındaki aksaklıklar ise bunlarla sınırlı kalmadı ve hem eşini hem de işini kaybetti.

3 haftalık bir oyun serüveninin ardından neredeyse bütün zamanını oyun başında geçirmesi nedeniyle eşinden ayrılan ve işinden kovulan adam, oyunun yapımcısı Bethesda’yı mahkemeye verdi. 7 bin dolarlık tazminat davasının gerekçesi olarak ise oyunun bağımlılık yapabileceğinin söylenmediğini gösterdi. Hayatı haftalar içerisinde alt üst olan adam eğer uyarı yapılsaydı kendisini oyuna bu kadar kaptırmayacağını belirtiyor ve bu nedenle de yapımcı firmayı sorumlu tutuyor. Davanın nasıl sonuçlanacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Kulağa oldukça ilginç gelse de bağımlılık yaptığı gerekçesiyle dava edilen ilk oyun Fallout 4 değil. 2010 yılında Hawaiili bir oyuncu Lineage II’nin yapımcısı NCSoft’u yine aynı nedenden dava etmişti. Mahkeme oyuncuyu haklı bulmuş ve NCSoft’un tazminat ödemesine hükmetmişti.