reklamı kapat

POPÜLER

“Fazla oyun oynamak çalışma hayatını olumsuz etkiliyor”

Bilgisayarda, konsolda veya mobilde, kısacası her yerde oyun oynamak keyifli. Oyun oynayarak boş zamanlar değerlendirilebiliyor ve eğlenceli dakikalar geçiriliyor. Bazı oyunlar sanatsal yapılarıyla filmleri aratmıyor bazılarıysa oyuncuları online rekabetin içerisine sokarak kıyasıya bir çekişmeye sahne oluyor. Yapılan bir araştırma ise çok fazla oyun oynayan erkeklerin iş hayatında sorunlar yaşadığını gösteriyor.

National Bureau of Economic Research tarafından yapılan araştırmaya göre 21 ile 30 yaş arasındaki kişiler bir önceki jenerasyona göre çok daha az çalışıyor. Daha açıklayıcı olmak gerekirse bu kişiler tam olarak 203 saat daha az çalışıyor. Bu da senede 8.45 günün boşa gittiğini gösteriyor. Bunun en büyük nedenlerinden birinin ise oyunlar olduğu söyleniyor.

Araştırmada bahsi geçen yaş aralığındaki kişilerin haftada ortalama 3,4 saatini oyun başında geçirdiği belirtiliyor. Daha önceki jenerasyonda bu sürenin 2 saat olduğuna dikkat çekiliyor. Oyun oynama sürelerinin artmasındaki en büyük sebebin artık oyunların kalitesinin çok yüksek seviyelere çıkması ve dolayısıyla daha fazla bağımlılık yapması olduğu söyleniyor. Ayrıca World of Warcraft gibi MMORPG oyunlarının uzun süre boyunca kişiyi ekran başına kilitlemesinin de bunda büyük rolü olduğu ifade ediliyor. Çalışma sürelerinin azalmasının ana nedeni olarak oyunları gösteren bu araştırma oyunculardan tepki alacağa benziyor. Oyunlar dışında teknolojinin geldiği noktanın da çalışma saatlerinin azalttığını göz önünde bulundurmak gerekiyor.