reklamı kapat

POPÜLER

Firefox Voice

Firefox Voice ile sesle tarayıcı kontrol dönemi başlıyor [Video]

Mozilla tarafından geliştirilen dünyanın en popüler internet tarayıcılardan Firefox, tarayıcı deneyimini değiştirecek dikkat çekici bir özellikle gündemde.

Firefox, kesinlikle yerinde saymayan bir tarayıcı. Opera gibi yeni özellikler ve servisler ile sık sık gündeme gelen tarayıcı, bu sefer beta deneme süreci başlayan Voice hizmetiyle karşımızda bulunuyor. Buradan indirilebilecek bir eklenti olan Voice, temel olarak kişilerin sadece seslerini kullanarak internette gezmesine imkan tanıyor. Nasıl çalıştığını yukarıdaki videoda görebileceğiniz sistem, şimdilik biraz ağır olmasına rağmen etkili şekilde görev yapabiliyor. Bu sistem sayesinde belirli bir internet sitesini sadece söyleyerek açabiliyor ya da sayfalar içerisinde farklı komutları gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca altyapıda Siri, Alexa ya da Google Asistan ile kurulan “soru – cevap” etkileşiminin bir benzeri de etkili şekilde kurulabiliyor. Güvenli olduğu aktarılan hizmetin, son sürümüyle tam olarak ne zaman kullanıma çıkacağı ise henüz bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firefox en son kötü bir güvenlik açığıyla gündeme gelmiş ve kullanıcılarını endişelendirmişti

Firefox tarayıcının eski sürümlerinde çok önemli bir güvenlik açığı bulunmuştu. Bu açığı kullanarak saldırganların sistemleri ele geçirebileceği aktarılıyor. Bu durum kötü ancak neyseki sorun yayımlanan son güncellemeler ile çözülmüş durumda. Bu güvenlik açığından etkilenmemek adına Firefox‘un 72.0.1 ve kurumsal sürüm ESR’ın en az 68.4.1 sürümlerinde olması gerekiyor. Bu açıktan etkilenmemek adına her kişinin ve şirketin hemen tarayıcılarını son sürüme güncellemesi tavsiye ediliyor. Bu konuda Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı‘nın dahi bildirim geçtiği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Yani durum o kadar ciddi bir seviyede yer alıyor.