reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil MTV

Fiyatlar yüzde 10 azaldı; ikinci el otomobil pazarına “bekleme” etkisi

Pandemi sürecinin zam şampiyonu sektörlerinden olan ikinci el otomobil pazarı, kullanıcıların kendini geri çekmesiyle ilk kez gerileme trendine girdi.

2020 yılında pandemi nedeniyle birçok sektör küçülürken otomotiv sektörü iç pazarda rekorlar kırdı. Pandemiye rağmen sektörün küçülmemesinde; ertelenen talep, ekonomik dalgalanmalar nedeniyle otomotivin bir yatırım aracı olarak görülmesi ve uygulanan özel faiz kampanyaları etkili oldu. Kasım ayının başına kadar yüksek satış adetlerini sürdüren sektör, Aralık ayında beklentilerin altında seyretmeye başladı. Talepteki düşüş ikinci el otomobil satışlarına da yansımış durumda. Süreçle ilgili paylaşılan Cardata verilerine göre, ikinci el araç fiyatları Aralık ayında bir önceki aya göre ortalama yüzde 10 düşmüş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil pazarında bekle-gör politikası

Gelinen son nokta ile ilgili açıklamalarda bulunan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın; “Talebin düşmesindeki en önemli etkenlerden biri tüketicilerin elindeki dövizi bozdurmaktan vazgeçip ikinci el araç satın alma kararını ertelemesi. Diğer bir sebep olarak ise, pandemi kaynaklı psikolojik ve motivasyonel olarak böyle bir süreçte bir yatırım yapmama düşüncesini gösterebiliriz. Bu çerçevede, dövizde ve pandemi koşullarında yaşanan stabil olmayan durum tüketicilerin ikinci el bir araç satın alma kararını “bekle-gör politikasına” çevirmesine neden oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ayrıca, uzun zamandır elinde yüksek maliyetli ikinci el araç stoku bulunan esnaf veya satıcı, bu ekonomi ve pandemi koşullarında daha fazla stok maliyeti yüküne dayanamayıp elindeki ikinci el araçları hızlıca satmak için fiyatları düşürdü. İşte bütün bu sebeplerden dolayı ikinci el araç fiyatları, son 1 yıl içerisinde ilk defa düştü. Yaptığımız piyasa analizlerinde ikinci eldeki bu fiyat düşüşlerinin ortalama yüzde 6 ila 12 arasında olduğunu gözlemledik. 0 kilometre araçlardaki yıl sonu kampanyalarının etkisiyle ikinci el araç fiyatlarındaki bu düşüşün Aralık ayı sonunda kadar kademeli olarak devam edeceğini öngörüyoruz.
” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

Octavia çarpışma testi