reklamı kapat

POPÜLER

Ford, ürün gamına ekleyeceği gizemli yeni crossover modeli Mach 1’den yeni detaylar paylaştı!

Önümüzdeki yıl içerisinde tanıtılacağı netlik kazanan elektrikli crossover modeli Mach 1, markanın geleceği için önemli bir rol üstlenecek.

2020 itibarıyla uzun zamandır beklediğimiz Bronco‘yu kullanıcıların karşısına çıkartmaya hazırlandığını bildiğimiz Ford, aynı zamanda elektrikli bir kompakt SUV için de AR-GE süreci yürütüyor. Mart ayı içerisinde modelin Mach 1 adıyla duyurusunu gerçekleştirse de bunun dışında neredeyse hiçbir detay vermeyen marka yöneticileri, yavaş yavaş duvarlarını kaldırarak bizlere kalenin içerisinden detaylar vermeye başlıyor. Ford’un yeni geliştirdiği elektrik ünitesinin kullanılacağı ilk model olarak nitelendirdiği araçtan gelen detaylar karşımıza “CX430” kodlu bir proje ismini çıkartıyor. Yeni jenerasyon Focus’ta yer verilen C2 platformu üzerine geliştirileceğini de öğrendiğimiz modelin küresel pazar baz alınarak planlandığı da altı çizilmesi gereken detaylar arasında.

İki yıla Avrupa pazarında

Karşımıza çıkan kısıtlı detaylar arasında önemli bir parçayı da altyapı oluşturuyor. Gelen bilgilere göre sadece ön tekerlekten çekişli olarak tasarlanan crossover modeli için ilk aşamada dört tekerlekten çekişe pek sıcak bakılmıyor. Tasarım ve gövde karakteri itibarıyla Audi Q2 ve Mercedes GLA örneğinde olduğu gibi yerden yüksek hatchback havasında olacak Mach 1’in oluşumda Mustang‘in referans alınacağı da dikkatimi çekenler arasında. Bu da haliyle sportiflik açısından beklentileri biraz daha artıracak. Söz konusu model tamamen elektrikli olarak planlandığı için herkes gibi bizim de aklımıza ilk olarak menzil ve şarj kısmı geliyor. Ford bu konuda şimdilik fazlasıyla ketum. Lakin satışa çıkacağı yıl olarak 2020’nin gösterilmesinden ötürü beklentilerin 250-300 kilometre seviyelerinden başladığını söylemek çok da yanlış olmaz. Şu anda herhangi bir somut parçasını görmediğimiz Mach 1 uzun bir süre akıllarımızda yer edinen soru işaretlerinden birisi olacak.