reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Fotoğraf sanatına teknolojik dokunuş: Yapay zeka

Gelişen teknolojiyle beraber hayatımızın bir parçası haline gelen yapay zeka, tüm alanlarda etkisini yavaş yavaş göstermeye başlıyor.

Akıllı ev sistemlerinden güvenlik sistemlerine kadar pek çok alanda aktif olarak kullanılan yapay zeka teknolojisi, söz konusu fotoğrafçılık olduğunda da geri kalmıyor. Eskiden fotoğraf çekmek için film, objektif, flaş, pil ve tripod gibi birçok malzemeye ihtiyaç varken; yapay zeka ile tüm bunlar artık tek bir yerde buluşuyor. Teknoloji ve yapay zekanın gelişimi, akıllı telefonlar aracılığıyla profesyonel fotoğraf çekimlerinin önünü açıyor. Özellikle kamera özellikleri ve görsel kalitesi ile fark yaratan akıllı telefonlar, fotoğraf sanatında kendini göstermeye başlayarak, her an fotoğraf çekme özgürlüğü tanıyor.

Yapay zeka teknolojisini, akıllı telefon ile buluşturan teknoloji devi Huawei, P20 model akıllı telefonu ile yapay zekayı üstün tasarım ile buluşturuyor.

Algoritmaların birleşimi

P20 modeli 20 MP (f/1.6, 27mm) monokrom sensör ve 1,55 μm piksel boyutunda 12 MP RGB (f/1.8, 27mm) sensör içeren Leica çift kamera ile geliyor. RBG kamera renkli bilgileri alırken, tek renkli kamera ise detaylardan sorumlu. Bu bilgiler iki kameradan dijital olarak birleştiriliyor. Tüm bunlardan sonra ise P20’deki yapay zeka teknolojisi, son fotoğrafı iyileştirmek için bir araya getirme algoritmalarının üstünde ekstra bir katman olarak çalışıyor.

Renklerin keşfi

P20’deki yapay zeka işlemcisi, 500’den fazla nesneyi tanıyarak bunları 19 farklı sahnede ayırabiliyor. Her sahne ise optimize edilmiş parametreler ile ilişkilendiriliyor. Örneğin, gökyüzü fotoğrafının çekildiğini algıladığında, “Mavi Gökyüzü” sahnesini etkinleştiriyor ve renk doygunluğunu artırılıyor. Böylelikle zahmetsiz bir şekilde etkileyici kareler çekmek tek bir dokunuşla mümkün oluyor.

Zengin detaylar

Yakın çekimi de algılayabilen yapay zeka teknolojisi keskinlik seviyesini artırıyor. Fotoğraflardaki en küçük ayrıntıları dahi yakalayabilen P20 ile etkileyici sonuçlar elde ediliyor.