reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm sonrası orduların durumu

Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm sonrası orduların durumu

Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm ile savaşın seyri değişti. Şimdi gözler bir kez daha Kral Toprakları’na çevrilirken, dördüncü bölümde taraflar ne durumda dersiniz?


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm içeriğine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm, ölüler ve yaşayanlar arasında geçen sancılı bir savaşla hikayenin ilk yarısını kapatıyor. Ancak bu sezon bizi bekleyen ikinci büyük bir savaş daha bulunuyor. Game of Thrones 8. sezon 4. bölüm ile beraber artık tekrar konunun merkezine Demir Taht üzerindeki “sahiplik kavgası” oturuyor. Cersei Lannister’ın Kral Toprakları’nda düşmanlarının yeniden ayağına gelmesini beklediği koşullarda, Kuzey’de safların belirlenmesi, kalan askerlerin toplanması ve yolculuğa çıkılması gerekiyor. Peki ama tam da bu noktada, tarafların elinde ne kadar güç bulunuyor.

Önce işin kolay kısmından başlayalım. Cersei Lannister, Bronn’u Tyrion ve Jaime’yi öldürmek üzere güneye yollaması dışında adamlarının hiç birini Ak Gezenler savaşına göndermedi. Bu da Cersei tarafında hiç adam kaybı olmadığı anlamına geliyor. Her ne kadar istediği filleri elde edemese de, Altın Mürettebat, Euron Greyjoy’la beraber Kral Toprakları’na gelmişti. 20.000 Altın Mürettebat askerini parayla tutan Cersei’nin elinde ise 10.000 civarı, veya belki daha az, Lannister ordusu bulunuyor. Euron Greyjoy‘un ise 30.000 civarı askeri yine Cersei yanında yer alıyor. 7. sezonda Euron’un 900 gemi inşa ettiğini de hesaba katarsak, Yara ve adamları bir kısmını çalmış dahi olsa muhtemelen Daenerys’e karşı donanması daha iyi olacaktır. Gün sonunda en iyi rakamlarla, yuvarlayarak hesaplarsak, 900 gemi ve 60.000 civarı asker Kral Toprakları’ndaki yerini almış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daenerys’in eriyen ordusu

Tüm bu Ak Gezenler savaşı öncesi Daenerys’in hayli iddialı bir ordusu bulunuyordu elbette. Sadece Dothraki’lerin sayısı bile neredeyse Cersei’nin asker sayısını ikiye katlıyordu. Altıncı sezonda Jorah Daenerys için ölmeye hazır yaklaşık 100 bin Dothraki, 8.000’den biraz daha az Lekesiz olduğunu kaydetmişti. Kuzey’de ise 10 bin Vale Şövalyesi ve yaklaşık 10 bin de Kuzeyli asker yer alıyordu. Ancak savaş çok ağır geçti.

İlk aşamada gönderilen 100 bin Dothraki‘nin adeta “silindiğini” izledik. Belki aralardan kurtulan olabilir ancak bu sayı 1.000 kişiye bile varırsa şaşırırız. Dothraki’ler doğrudan ölüme yollandı zira. 8.000 civarı Lekesiz için de savaş çok parlak geçmedi. Kuzeylileri ve Vale Şövalye’lerini tekrar Kışyarı içine almaya çalışırken büyük bir kısmı öldü. Kalan 20 bin civarı şövalye ve Kuzeyli asker de büyük kayıplar yaşadı diye düşünüyoruz. Hal böyle olunca tablo çok iyi görünmüyor.

Öte yandan “şaşırtıcı” bir şekilde en önemli savaşçılar hala Daenerys’in yanında. Bronn henüz hamlesini yapmadığı için Jaime Lannister hala hayatta örneğin. Tabii Cersei’ye karşı savaşta nasıl bir konum alacak merak konusu. Çünkü Jaime Kuzey’e doğrudan diyarı kurtarmak ve tüm insanlığın yok olmasını önlemek için gelmişti. Brienne de yine yaşayan isimler arasında. İnanılmaz bir güç sunan Brienne fiziksel olarak uzun süreli savaşlarda ne kadar dayanıklı olduğunu bu bölüm bir kez daha gösterdi. Aynı zamanda amansız bir kılıç ustası olan Brienne’in Altın Mürettebat karşısındaki performansı da merak konusu. Jon, Arya, Gendry, Tazı, Tormund, Gri Solucan, Podrick ve hayatta kalmayı başaran az sayıda Lekesiz, Kuzeyli, Vale Şövalyesi ve varsa Dothraki tüm orduyu oluşturuyor. Sansa, Varys, Tyrion ve Missandei de hala yaşıyor ancak savaşta aktif rol alacaklarını düşünmüyoruz. Hatta Sansa Güney’e dahi gitmeyebilir. Neticede kendisi Kışyarı Leydisi ve birinin Kışyarı’nı toparlaması gerekiyor.

Öte yandan Daenerys’in en büyük destekçisi iki ejderhası. Biri ağır yaralı olsa da ikisinin de hayatta olduğunu belirtelim. Aynı zamanda Jon’un kurdu Ghost da hala yaşıyor. Ancak kendisine şu ana kadar ayrılan ekran süresi göz önüne alındığında, o yine gölgelerde kahramanlıklar yapacak gibi görünüyor.

İkilinin karşı karşıya geleceği savaşta Cersei’nin elinde hala biraz çılgın ateşten kalmış olabileceğini de hatırlatmakta fayda var. Tabii aynı zamanda ejderhalar için hazırlanmış devasa arbalet de bizleri bekliyor. Zaten dizinin jeneriğinde de bu arbaletin kullanılacağı görünüyor. Dördüncü bölüm doğrudan bir savaş getirmeyebilir. Ancak elimizdekileri görmemizi sağlayıp Kral Toprakları’na yolculuğu başlatacak adımı atacağını söyleyebiliriz. Dördüncü bölüm 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece, Türkiye saati ile 04:00’da Amerika ile aynı anda Digiturk’un beIN Sci-Fi kanalında yayınlanacak.

İlginizi çekebilir

Game of Thrones 8. sezon 4. bölüm tanıtımı