reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones’un altıncı sezon fragmanı kaos, savaş ve Jon Snow’la geliyor [Video]

Altıncı sezon ile ilgili söyleneceklerimiz neredeyse tükenmişken, HBO sonunda adam akıllı bir fragmanla yeni sezonun ilk görüntülerini ortaya serdi. Bugüne kadar diziye kaosun hakim olduğunu düşünüyorsanız altıncı sezon tüm bildiklerinizi unutturacak bir fragmanla gerçek savaşın geldiğini ilan ediyor.

Biliyoruz fragman ile ilgili merak ettiğiniz tek bir şey var, o da Jon Snow‘un fragmanda olup olmadığı. Yani spoiler mı değil mi emin olamadık ancak Jon Snow fragmanda var, hem de en az kışın kendisi kadar soğuk tüm bedeniyle arzı endam eyliyor. Bunun bizim Jon Snow’un öldüğüne tamamen inanmamız için yapılmış bir hamle mi bilemiyoruz ancak senaristler bu tarz doğrulamalarla ancak dizi takipçilerini kandırır. Kitap okuyucuları için olay hala bir gizem. Aşağıda vereceğim örnek de bunu kanıtlar nitelikte olacak. Ancak bu örnek kitaba ilişkin spoiler teşkil ettiği için yazının en sonunda okuyabilirsiniz.

Kafalardaki ilk soru işaretini giderdiğimize göre gelelim fragmana. Game of Thrones’un altıncı sezonuna tam bir kaos hakim. Cersei Lannister‘ın tüm köprüleri yaktığı fragmanda bir karakter karanlık tarafın da karanlık tarafına nasıl geçer diye merak ediyorsanız kendisinin şiddeti seçtiği sahneyi izlemek isteyebilirsiniz. Melisandre’nin tanrısına duyduğu hayal kırıklığı, Margaery’nin muhtemel affı, Jorah’ın çilesi ve Daenerys’in adeta başa sarılan tutsaklık süreci derken tamamen karmaşa içindeki sezon bizi en az fragmanın sonundaki Bran kadar dehşete düşürmüş durumda. Aralara ufak ufak serpiştirilen karelerde Arya‘nın eğitiminin devam ettiğini, Serçeparmak’ın yine Kuzey’e geldiğini ve ayakları üstünde duran Sansa’yı görüyoruz. Bran’ın eğitimi sırasında geçmişten de görüntülerin araya serpiştirildiğini düşündüğümüz fragmanı oldukça başarılı ve tüyler ürpertici bulduk. Fragmanı haberin üstünden izleyebilir, Jon Snow’un neden hala geri dönebileceğine inandığımıza ilişkin spoiler içerikli bilgiyi aşağıdan okuyabilirsiniz.

Kitabı okuyanlar esasen ne demek istediğimizi hatırlıyor ama küçük bir özet geçelim. Kılıçların Fırtınası kitabının ikinci bölümün son sayfasında Kızılrahip tarafından hayata döndürülen Catelyn Stark’la ilgili şöyle bir cümle geçiyor: “Hayır, onun öldüğünü gördüm. Adamlar onu çırılçıplak soyup bedenini nehre atmadan önce, bir gün ve bir gece boyunca ölüydü o.” Bu da Catelyn Stark’ın bedeninin geri döndürülmeden önce yaklaşık 4-5 gün ölü yapıyor. Zira kendisi önce nehre atıldı, sonra Arya’nın kurdu tarafından bulunup karaya çıkarıldı ve en son olarak da hayata döndürüldü. Söz konusu Işık Tanrısı olunca Jon Snow’un bedeninin birkaç günlük ölü kalması ihtimalleri sonlandırmıyor. Ancak bunun hala bir teori olduğunun altını çizelim. Sadece kesin bir yargıya varmamak için Catelyn Stark ile ilgili kısmı hatırlatalım dedik. Tabii böyle düşünmemizdeki en büyük etkilerden biri fragmanın sonunda Jon Snow’un cesedinin bulunduğu odada Kara Kardeşlere kılıç çeken Davos oldu. Eğer cesetle ilgili bir planları yoksa kavga çıkarmak neden dersiniz?