reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones’un yeni fragmanı ateş, kan ve ejderhalarla geliyor [Video]

Sinema açısından hareketli bir günü geride bıraktık. Hem Suicide Squad hem de Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? filminin fragmanı gelince gündem epey oyalandı. Ancak söz konusu televizyon fenomeni Game of Thrones olunca ne Leto’nun Joker’i ne de Harry Potter evreni yeni fragmanı gölgede bırakamaz. Şu kadarını söyleyelim, beş sezon sonra ilk kez “ejderhaların dansı“nı görmeye bu kadar yakınız.

Neredeyse iki hafta sonra ilk bölümünü yayınlayacak olan Game of Thrones yeni fragmanla bir kez daha heyecanı yükseltmeyi başardı. Jon Snow‘un ölü bedeniyle başlayan fragmanın gösterdiği tek bir şey var: Bu sezon hem kuzey hem de güney savaşların esiri olacak. İlk önce kuzeyi ele alalım.

Eski denizci, yeni Kral Eli Davos belli ki yeni sezonda yabanılların duvarı geçmesinde önemli bir rol oynayacak. Yabanıllarla iş birliği yüzünden ihanet gerekçesiyle ölümüne bıçaklanan Jon Snow’u diriltirler mi bilemiyoruz ancak Jon Snow olsun ya da olmasın belli ki yabanıllar Duvar’ı geçiyor. Son sahnede Bolton armasıyla boyalı kalkanların ardına saklanan askerlerle yüz yüze gelen yabanıllar kuzeyde büyük bir savaş verecek. Ancak Bolton’ın düzenli ordusuna karşı sadece saldıran yabanılların ne kadar şansı var bunu ancak dizi yayınlandıktan sonra öğrenebileceğiz. Davos’un bir diğer değindiği nokta ise asıl savaşın yaşayanların arasında olmaması. Onların esas savaşı ölülerle ve ölüler geliyor.

Kuzeyde Ak Gezen’lerin iyiden iyiye bir baskı oluşturduğu fragmanda, kış gelirken içten içe intikam aleviyle yanıp tutuşan bir Sansa Stark‘la karşılaşıyoruz. Serçeparmak’la konuştuğunu düşündüğümüz Sansa kaybettiği şeyleri düşünürken Bolton ve Frey‘lere karşı intikam alacağını işaret ediyor adeta. Stark’lara ihanet eden Lord Roose Bolton, Frey’lerle beraber olup Robb ve Catelyn Stark’ın öldürmüştü. Sonrasında Ramsay’in yaptıkları da birleşince, Sansa’nın ilk sezondaki o saf kızdan karanlık tarafa geçmiş, intikam isteyen bir kadına dönüşmesini yadırgayabilir misiniz?

Kuzeyde dikkatimizi çeken küçük bir detay daha var elbette. Theon Greyjoy‘un neredeyse pişmanlıkla dolu olan ağlamaklı gözleri kime çevrili dersiniz? Boynuna sarılmış bez parçası ve yakasını tutan eli de düşününce, aklımıza bir teori geliyor ancak…

Kuzey bu kadar karman çorman bir haldeyken güneyde de sular durulmuyor. Utanç yürüyüşünü sırf tutsaklıktan kurtulup, oğluna dönebilmek için kabul eden Cersei Lannister da intikam içn yanıp tutuşanlardan. Etrafındakileri konuşarak etkileme konusunda en başarılı karakterlerden biri olan Cersei, Westeros’a savaşı bizzat getiriyor. Başta Lancel Lannister ve Yüce Rahip olmak üzere pek çok kellenin gideceğini düşünüyoruz. Ne dersiniz?

Jamie Lannister’ın da tamamen Cersei’nin etkisinde olduğunu söyleyebiliriz ki bu kitaba oldukça zıt durumlardan biri. Cersei’nin Lancel Lannister ile olan ilişkisi Jamie’yi pek rahatsız etmemiş gibi. Kutsal bir yerde kan dökmeye hazır olan Jamie’nin Dorne’dan dönerken Myrcella’nın ölümüne engel olamaması, ikizleri biraz daha birbirine kenetlemiş gibi görünüyor.

Hala Yüce Rahip’in tutsağı olan Margaery Tyrell ve ikizi içinse işler biraz gevşiyor gibi. Bir önceki fragmanda ona elini uzatan rahibin yeni fragmanda Margaery’e kardeşini ziyaret hakkı verdiğini görüyoruz. Ancak Margaery’nin oradan kurtulmak için çok ince bir plan yapması şart, zira Cersei’nin ölü görmek istediği insanlar listesinde ilk beşte diyebiliriz.

Biraz daha uzaklaşıp denizler arası yolculuk yaptığımızda ise Dothraki’lerin esiri olan Daenerys Targaryen‘i görüyoruz. Daenerys’le ilgili çok da detaylı bir bilgi yok. Ölen Dothraki eşlerinin götürüldüğü Dosh khaleen meclisine teslim edileceğine inandığımız Daenerys’i Drogon da yakından takip ediyor.

Harpiya’nin Oğulları’nın terör estirdiği Meereen’de de ilginç şeyler oluyor. Adeta Kral Eli ünvanını geri alan Tyrion ile Lord Varys sonunda buluşuyor. Ejderhaların kapalı alanda kalmasının iyi olmayacağını söyleyen Tyrion ise çocukluğundan beri hayali olan ejderhalarla sonunda yüz yüze geliyor. Meereen sahnelerinde ilgimizi çeken bir diğer nokta ise koyu kırmızı elbiseli bir kadının Tyrion ve Lord Varys ile konuşması oldu. Yeni bir Kızıl Rahip olabilir mi? Belki.

Arya’nın eğitimi kaldığı yerden devam ederken, artık daha iyi bir savaşçı olduğunu da görüyoruz. Bran’ın eğitimi devam ederken Baratheon ve Targaryen savaşından da kesitler görmeye devam ediyoruz. Şöyle bir görme fırsatını bulduğumuz Sam, Brienne ve Greyjoy’lar da yeni sezonda bizlerle.

Her detayına değinmeye çalıştığımız fragman aslında pek çok şey anlatırken hiçbir şey anlatmamaya da devam ediyor. Ancak şundan eminiz ki 24 Nisan‘da başlayacak olan Game of Thrones bu sezon her saniyesinde aksiyon, intikam, kan ve ateş barındırıyor olacak.