reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

The Speeder: Jetpack Aviation uçan motosiklet

Geleceğe geçiş; işte satışa çıkan uçan motosiklet: The Speeder [Video]

Geleceğin motosiklet modelleri elektrikli olanlar olarak görülüyor. Ancak gerçek gelecekte uçan motosiklet modelleri bulunuyor. Bu gelecek çok da uzakta yer almıyor.

Advertisement

Şu an birçok uçan motosiklet modeli aktif olarak geliştiriliyor. Hatta Dubai polisi tarafından kullanılan modeller dahi bulunuyor. Ancak Jetpack Aviation firması tarafından geliştirilen The Speeder, mevcut modellere pek benzemiyor. Benzerlerinden farklı olarak üzerine adeta yatılarak kontrol edilebilen araç, saatte 240 km hıza ve 4.500 metre yüksekliğe çıkabiliyor. Jet türbin motorlarıyla (Parafin, JetA veya dizel yakıt kullanıyor) 22 dakikaya kadar havada kalabilen The Speeder, kendi dengesini kurabiliyor. Bu açıdan kullanmanın çok kolay olacağı araç, navigasyon için 12 inç boyutunda bir dokunmatik ekrana sahip. Aynı zamanda iletişim için radyo sistemleriyle donatılan motosiklet, sürüme bağlı olarak pilot lisansı olmadan ya da lisans alınarak kullanılabiliyor. Askeriye için özel versiyonları da tasarlanan uçan motosiklet, uçuş süresiyle şimdilik hayal kırıklığı yaratıyor ancak gelecek için bir ön gösterim yapıyor.

The Speeder: Jetpack Aviation uçan motosiklet
The Speeder: Jetpack Aviation uçan motosiklet
The Speeder: Jetpack Aviation uçan motosiklet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jetpack Aviation The Speeder uçan motosiklet modeli, geleceğin ulaşım aracı

Bu modele sahip olmak ise tahmin edebileceğiniz üzere hiç ama hiç ucuz değil. Uçan motosikletin tam 380 bin dolar fiyat etiketi bulunuyor. Ön sipariş yapmak için de 10 bin dolar depozito verilmesi gerekiyor. Araçtan başta 20 adet üretileceği söyleniyor.