reklamı kapat

POPÜLER

Jetpack

Jetpack yarışları çok yakında gerçek hale gelebilir

Jetpack kavramı yakında daha çok karşımıza çıkabilir. Çünkü yakında bu araçları merkeze alan bir seri başlayabilir.

Jetpack araçları uzun zamandır gündemde ve artık sadece filmlerde ya da oyunlarda yer almıyor. Şu an bu alanda birçok farklı gelişmiş seçenek geliştiriliyor. Bu seçeneklerden birisinde de JetPack Aviation CEO’su David Mayman imzası yer alıyor. Bu alanla alakalı bir röportaj veren Mayman, Jetpack’leri merkeze alan yarışların çok yakında gerçek hale gelebileceğini müjdeledi. Açıklamaya göre Mayman şu an Air Race World Championship ile aktif olarak görülmeler içerisinde yer alıyor.

Eğer görüşmeler olumlu sonuçlanırsa bu yıl içerisinde Air Race World Championship ile paralel olarak Jetpack’lerin kullanıldığı ufak çaplı yarışlar da yapılacak. Bu yarışlarda hazırlanan özel bir parkurda mücadele edilecek ve böylelikle uçaklar ile yapılan Air Race World Championship yarışlarını izlemek için gelenlere eğlenceli zamanlar yaşatılacak.

Açıklamaya göre süreçte ilk olarak JB-10 isimli Jetpack kullanılacak, daha sonra ise geliştirme aşamasında olacak JB-14’e geçilecek. JB-14 gelişmiş uçuş kontrol sistemleri taşıyacak ve LiDAR ile donatılacak. Bu model ile Jetpack’i sırtına giyen pilotlar ya da kişiler, güvenlik sorunu olmadan daha rahat ve yakın mücadele edebilecek. JB-10 ile 200 km/s hıza çıkılabildiği aktarılırken, olası yarışlarda hızın 80 km/s seviyesini aşılmayacağı aktarılıyor.

Jetpack’leri ticari hale getiren ve satışa sunan David Mayman, başka araçlar üzerinde de çalışıyor. Bunlardan bir tanesi uçan motosiklet olarak geçen The Speeder ve detayları burada yer alıyor. Olası yarışlara bu uçan motosikletin de dahil edilmesi ihtimaller arasında yer alıyor.

Bu alan en son İngiliz girişimci Richard Browning ve şirketi Gravity Industries ile gündeme gelmişti. Şirket geliştirdiği Jetpack kıyafetiyle “NATO Mountain Warfare Rescue Exercise” kapsamında gösterim yapmıştı. NATO eğitimi kapsamında yaralı askerlere JetPack ile uçarak hızlı şekilde yardım etme gösterimini yapan Richard Browning, daha önce de “Hollanda Deniz Özel Harekât Kuvvetleri” ile bir ortaklık yapmış ve asker kıyafetiyle gemi çıkarma operasyonuna katılmıştı.

İlginizi Çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi