reklamı kapat

POPÜLER

2022 Honda Civic Type R

Geliştirme devam ediyor; 2022 Honda Civic Type R’dan yeni detaylar geldi

Nürburgring sonrasında testlerin son aşamaları için evine dönen 2022 Honda Civic Type R için tanıtıma adım adım yaklaşıyoruz.

Advertisement

11. nesile geçişiyle birlikte kimlik değişimine giden Civic, altyapısında yapılan önemli geliştirmelerle birlikte eksiklerinin çoğunu kapatan bir otomobil haline geldi. Standart versiyonlarıyla bir süredir Türkiye’de de satışa sunulan ailenin en merak edilen kombinasyonu olan Type R’ın seri üretime geçişi için de adım adım sona yaklaşıyoruz. Geçtiğimiz ekim ayında bu kapsamda ilk detayları paylaşılan 2022 Honda Civic Type R için bu kez Japonya’da gerçekleştirilen testlerden görüntüler paylaşıldı. Suzuka Pisti’nde gerçekleştirilen performans ve sürüş testlerinde karşımıza tekrar kamuflajlı olarak çıkan yeni Type R’ın teknik verileri ise hala tediye muhtaç.

2022 Honda Civic Type R için teknik beklentiler

10. nesile göre ebatsal ve altyapı olarak bambaşka bir otomobil haline gelen Civic ile birlikte, Type R’da da yeniden şekillendirilme zorunluluğu söz konusu. Bu durum mühendisler için sürüş dinamiklerinin yeniden şekillendirileceği ve daha ileriye taşınacağı bir model oluşturma konusunda çok daha fazla mesai harcama ihtiyacını ortaya koyuyor. Geride bıraktığımız jenerasyonun dinamikleriyle kendi segmentinde bolca pist rekoru kıran Civic Type R için beklenti bu vesileyle yüksek. Bunun farkında olan Honda tarafı da, aracın altyapı başta olmak üzere pek çok detaylı bölgesinde önemli mühendislik çalışmaları gerçekleştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motor tarafı ise Civic Type R ile ilgili şu aşamada en merak edilen nokta. Ürün gamının tamamında hibrit kombinasyonunu uygulayan Honda, Civic Type R için benzer bir desteği devreye alıp almayacağı konusunda şu aşamada bilgi paylaşmış değil. Eğer beklentiler resmiyete kavuşursa, 11. nesil Civic Type R, markasının Avrupa pazarında elektrik desteksiz sunduğu son otomobil olabilir. 2.0 litrelik ünitenin korunmasına bu noktada kesin gözüyle bakılırken, 306 beygir güç ve 400 Nm’lik tork değerlerinin yukarıya çekilmesi söz konusu. Modelin tanıtım tarihi de henüz açıklanmayanlar arasında.

İlgili video

Yeni nesil HR-V tasarımı detaylandı