reklamı kapat

POPÜLER

Gerçeğe dönüşmeyi bekleyen konseptlerde bugün: Opel Tigra 2020

Serinin bu bölümünde Opel’in bir süre önce veda ettiği modeli Tigra’nın tekrar hayata dönmesi üzerine gerçekleştirilen bir proje var.

Son olarak endüstriyel ürün tasarımcısı Kaan Karagöz tarafından geliştirilen Volvo Autonomous Carrier konseptini sizlerle buluşturduğumuz “Gerçeğe dönüşmeyi bekleyen konseptler” serimizin bu bölümünde bizleri ilk olarak 90‘lı yılların ortalarında selamlayan bir otomobilin geleceği üzerine oluşturulmuş bir çalışma var. Opel’in toplamda iki jenerasyon süren ve ilk jenerasyonunu 1994 yılında yollara çıkarttığı otomobili Tigra çıkış noktasında bizleri coupe hatlara sahip küçük bir otomobil olarak karşılar. 10 yıl devam eden birinci jenerasyonun üretimini İspanya‘da gerçekleştiren Opel, 2004 yılında tanıttığı üstü açılabilir bir yapıya sahip ikinci jenerasyonun üretiminiyse Fransa‘da gerçekleştirdi. Farklı pazarlarda aynı adla kalan lakin üreticisinin adı değişen Tigra; İngiltere’de Vauxhall Tigra, Avustralya’da Holden Tigra, Güney Amerika’daysa Chevrolet Tigra adıyla kullanıcılarla buluştu.


Opel’in ikinci jenerasyonun ardından üretimine son verdiği Tigra’yı köşemize taşımamıza vesile olan çalışmaysa Polonya’lı tasarımcı Kamil Podolak tarafından hayata geçirildi. Opel’in geçtiğimiz dönemde tanıttığı GT konseptiyle yer yer benzerlikler gösteren tasarımında oldukça dikkat çekici hatlara yer veren Podolak kokpit yapısıyla bizleri bilim kurgu filmlerine götürüyor. Proje kapsamında toplamda 4 metrelik uzunluğa sahip olan Tigra 2020 konsepti belki de Opel’in ileriki dönemde eski üyesini hayata geçirme konusunda teşvik edebilir. Özellikle küçük hacim modasının varolduğu ve mini sınıf modellerin tercih edildiği günümüzde bunun olmaması için hiçbir neden yok. Sizler de Opel’in Tigra’yı tekrar hayata döndürüp döndürmemesiyle ilgili görüşlerinizi bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.

Gerçeğe dönüşmeyi bekleyen konseptler serisi
Gerçeğe dönüşmeyi bekleyen tasarımlarda bugün: 2019 Tesla Roadster
Gerçeğe dönüşmeyi bekleyen konseptlerde bugün: Ferrari 250
Gerçeğe dönüşmeyi bekleyen konseptlerde bugün: Tesla Model EXP
– Gerçeğe dönüşmeyi bekleyen konseptlerde bugün: Jaguar SS-107
Gerçeğe dönüşmeyi bekleyen konseptlerde bugün: Apple iCar
Gerçeğe dönüşmeyi bekleyen konseptlerde bugün: Jeep Off-Roader
Gerçeğe dönüşmeyi bekleyen konseptlerde bugün: Volvo Autonomous Carrier