reklamı kapat

POPÜLER

deprem bilgi sistemi

Gerçekleşen en son depremleri cebinize getiren uygulama [İndir]

Ülkemiz aktif deprem bölgelerini içinde barındırıyor. Gerçekleşen en son depremlere ulaşmayı sağlayan “Deprem Bilgi Sistemi” mobil uygulaması artık cebinizde.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen mobil uygulama yepyeni bir sosyal sorumluluk projesini başlatıyor. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunun her fırsatta altı çiziliyor. Türkiye’deki depremleri izleyen ve gerek deprem izleme gerekse de erken uyarı ve güçlendirme konusunda birçok proje gerçekleştiren Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü yeni bir mobil uygulamayı hayata geçirdi. Deprem Bilgi Sistemi adı ile tüm Android akıllı telefon ve tabletler, iPhone ve iPad’lere yüklenebilen bu uygulamanın amacı, Türkiye ve yakın çevresinde gerçekleşen depremler hakkında kullanıcıları bilgilendirmek, Türkiye’nin depremsellik tarihinin verilerine ulaşma imkanı sağlamak. Aynı zamanda kullanıcıların bulundukları konumda meydana gelmiş olan tarihi depremleri de harita üzerinde görüntülemesini sağlamak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deprem Bilgi Sistemi sayesinde depremler hakkında daha fazla bilgi edinilecek

Deprem Bilgi Sistemi aynı zamanda bir deprem olduğunda bunu hisseden ve uygulamayı cep telefonu veya tabletlerine kurmuş olan kullanıcılara depremi nasıl hissettiklerini Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsüne iletmeye olanak tanıyor. Bu sayede herhangi bir deprem olduğunda o depremin nerede nasıl hissedildiği ve depremin verdiği hasarın konumunun tespiti sağlanmış oluyor.

Mobil cihazlara yüklenebilen bu uygulama sayesinde depremler hakkında veri toplama işlemine katkıda bulunabilirsiniz. İsteyen herkesin yükleyebileceği bu uygulama sayesinde bilimsel çalışmalara da katkıda bulunabilirsiniz. Uygulama şu anda tüm Android ve iOS işletim sistemi kullanan cihazlarda kullanılabiliyor. Uygulamayı aşağıdaki linkleri kullanarak yükleyebilirsiniz.

Android için indirme linki

iOS için indirme linki

İlginizi çekebilir

Porsche “yollar” için yeni uygulama hamlesi: Roads