reklamı kapat

POPÜLER

Ghost in the Shell için tasarlanan hayranlık uyandıran robotlar [Video]

Mythbusters ile gönüllerde taht kuran Adam Savage, Tested ile ilgi çekici keşiflerine devam ediyor. Savage’ın son videoları ise bizi Ghost in the Shell‘in kamera arkasına götürüyor.

Ghost in the Shell’in yönetmeni Rupert Sanders‘ın filme karşı özeni takdire şayan. Ghost in the Shell’de kolaya kaçarak sırtını dijitale dayamak yerine olabildiğince fiziksel ekipmanlarla ilerlemeye karar veren Sanders’ın en büyük destekçisi ise Weta Workshop olmuş. Major’ın robot dış iskeletinden robot geyşalara kadar tasarlayıp hazırlayan Weta Workshop’u ziyaret eden Adam Savage’ın heyecanı ise sesinden okunuyor.

Her adımda yönetmenle beraber çalışan Weta Workshop’un üretimleri arasında önce dış iskeletten bahsedelim biraz. 3D yazıcı yardımıyla hazırlanan dış iskelet, lazer kesim bileşenler, modüler bileşenler ve 3D baskı çelik eklemlere kadar yaklaşık 400 parçadan oluşuyor. Doğru malzemeleri bulabilmek için bir aylık uzun bir test sürecinden geçtiklerini belirten Weta Workshop, parçaları basmak için yüzlerce saat harcadıklarını ekliyor. Şeffaf baskı da almayı başaran ekip, bunun için ayrı bir çalışma yürüterek, baskının olabildiğince saydam olabilmesi için farklı denemelerde bulunmuş. Sadece bir tane üretilen dış iskeletin, filmde Major karakterinin vücudunun oluşum aşamasını gösteren sahnelerde kullanıldığı belirtiliyor.


Fragmanda gördüğümüz geyşa robotlar da aynı şekilde fiziksel olarak üretilmiş durumda. Wolverine filminden de hatırlayacağınız Japon aktris Rila Fukushima‘nın yüzünün 3D modellemesi üzerine hazırlanan geyşa maskeleri de 3D yazıcılarla ortak çalışmayla üretilmiş. Kalıplardan da faydalanan geliştiriciler, maskeleri batılı oyuncuların kafalarına rahatça takabileceği şekilde tasarlamış. Aynı şekilde oyuncuların rahat nefes alması için maskelerin içine gizli özel bir sistem de kurulmuş. Öte yandan otomatik geyşa başları da modelleyen ekip, yüzün açılıp kapanan parçalarının tam olarak oturabilmesi için uzun bir tasarım sürecinde bulunmuş. Yaklaşık 250 kişinin üstünde çalıştığı modellerin mekanizması ise hayranlık uyandırıcı.

Son olarak Major’ın görünmez olmasını sağlayan Thermoptic Suit‘i de görmeye giden Savage, ortaya çıkan işe duyduğu hayranlığı gizleyemiyor. Farklı farklı silikonlar ve kumaş kullanılarak üretilen kostüm birden fazla parçadan oluşuyor. Scarlett Johansson’ın vücudunun 3D taraması üzerine oluşturulan mankene tam oturacak şekilde hazırlanan kostümden dört tane Johansson, dört tane de Johansson’ın dublörü için üretilmiş.

Ay sonunda vizyona girecek olan Ghost in the Shell’in kamera arkası da en az film kadar etkileyici anlayacağınız. Major karakteri için üretilen dış iskeletin videosuna haberin üstünden ulaşabilir, geyşaların ve Thermoptic Suit’in anlatıldığı videoları ise haberin devamında izleyebilirsiniz.

VİDEO