reklamı kapat

POPÜLER

Ghost in The Shell’in anime ve film versiyonları karşı karşıya [Video]

Başrolünde Scarlett Johansson‘ın yer aldığı Ghost in the Shell daha vizyona girmeden eleştiri oklarının hedefine yerleşti. Oyuncu seçiminden hikayenin ele alınış biçimine kadar birçok noktada eleştirilen yapımı anime versiyonu ile karşılaştıran bir video hazırlandı.

Geniş bir hayran kitlesine sahip olan Ghost in the Shell hayatlarımıza 1989‘da girmişti. Masamune Shirow‘un yarattığı dünya karşımıza önce manga daha sonra da anime formunda çıktı. Son olarak da Hollywood’un radarına girdi. Motoko Kusanagi‘yi Scarlett Johansson’ın canlandıracağı açıklandığında Amerikan medyasında ciddi bir tartışma yeniden gündeme geldi. “Whitewashing” tabiriyle özetlenen bu durum kısaca farklı etnik kökenlerdeki karakterlerin Hollywood sinemasında beyaz oyuncular tarafından canlandırıldığı durumlarda kullanılıyor. Ghost in the Shell de bu akımın son örneği olarak görünüyordu. Sırf bu mesele yüzünden yapıma karşı ciddi bir önyargı oluştu.

Fakat ilk fragmanın yayınlanmasıyla birlikte bu görüşler az da olsa yumuşadı. Animede gördüğümüz ve hayranların çok beğendiği bazı ufak detay ve sahnelere bu fragmanda da yer verilmişti. Benzerliğin ne kadar yoğun olduğunu göstermek adına animedeki sahnelerle fragmandaki görüntüleri karşılaştıran bir video hazırlandı.

Şimdilik Scarlett Johansson bu rolde başarılı olabilecek mi ya da senaryoda orijinal hikayeye sadık kalındı mı bilemiyoruz. Buna rağmen iki yapım arasındaki görsel benzerlik umut vadediyor. Ghost in the Shell’e dair merak ettiğimiz tüm soruların yanıtları 31 Mart 2017‘de ortaya çıkacak.