reklamı kapat

POPÜLER

Giyene süper güçler kazandıran robotik iskeletler başarıyla test edildi

Geçtiğimiz aylarda gösterime giren Edge of Tomorrow filminin en ilgi çekici yönlerinden biri askerlerin giydiği “exosuit“lerdi. Giyen kişiye fiziksel açıdan insanüstü güçler vermekle birlikte insanı Robocop gibi hissettiren bu robotik giysiler aslında gerçek dünyada da kullanılıyor, üstelik tek kullanım alanı askeri de değil. Panasonic ve Daewoo da, yakın zamanda endüstriyel kullanıma yönelik exosuit’ler geliştiren iki firma. New Scientist‘in haberine göre Panasonic’ten bir adım önde olan Daewoo, prototip testlerini Güney Kore’deki tersanede başarıyla test etmiş bile.

Haberde belirtildiğine göre, işçilerin üzerine bağlanan 28 kg’lık RoboShipbuilder adlı giysiler alüminyum alaşım, çelik ve karbonfiberden oluşuyor. 58 kg yük kaldırabilen giysiler sayesinde çalışanlar ağır nesneleri güvenle kaldırıp taşıyabiliyor. 160 ila 185 cm boylarındaki herkesin kullanabildiği RoboShipbuilder, üç saat pil ömrüne sahip. Bacaklara, ayaklara ve göğüs üzerine tutturulan RoboShipbuilder’ın hidrolik eklemleri elektrikli motordan güç alıyor. Motorun enerji kaynağı ise bir sırt çantası içinde duruyor.

Test çalışmalarında başarılı sonuçlar elde eden Daewoo, çalışanlardan olumlu tepkiler almış. Kullanıcıların tek sıkıntısı eklemlerin biraz yavaş hareket etmesi olmuş. Şu anda normal yürüme hızında hareket sağlayan giysinin karmaşık eklem hareketlerinde de biraz daha ustalaşması gerekiyor. İlerleyen dönemde bu sorunları gidermeyi hedefleyen Daewoo, nihai modelin 100 kg yük kaldırma kapasitesine sahip olacağını da öngörüyor.

exosuit

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Giyene süper güçler kazandıran robotik iskeletler başarıyla test edildi” için 3 cevap

  1. taraklı dedi ki:

    “lockheed martin exoskeleton” olarak aratın uzun süredir olan cihaz bu 🙂

  2. Salih Can Ozcelik dedi ki:

    Direk derinin icine koymadikca bi teknolojik gelisme sayilmaz.

  3. Arda Kasım dedi ki:

    Aynen kardeşim vinç diye bir şey var onla kaldırabilirler çok gereksiz icat