reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google, AR cihazlar için “Augmented Reality OS” ile gündemde

İnternet devi Google, ortaya çıkan son bilgilere göre AR cihazlar için “Augmented Reality OS” işletim sistemini geliştiriyor.

Apple gibi AR yani artırılmış gerçeklik tarafına büyük önem veren ve bu konuda Android özelinde önemli çalışmalar yürüten Google, kaynaklara göre “Augmented Reality OS” adıyla geçen bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Bu sistem direkt olarak gelecekte karşımıza çok sayıda çıkacak AR cihazlara odaklanıyor.

Google Glass ile giyilebilir akıllı ürün pazarında çok ses getiren bir gelecek gösterimi yapan ancak süreci daha sonra son kullanıcı arasında tutmadığından kurumsal pazara kaydıran internet devi, bu alanın geleceğinde ise daha fazla söz sahibi olmak istiyor.

İşte bu yüzden oldukça önemli görünen Augmented Reality OS, tek başına ya da başka firma aracılığıyla da gösterilmeyecek. Aktarıldığı kadarıyla firma bu işletim sistemini sergilemek için yeni bir AR başlık / gözlük de geliştiriyor. Şimdilik Google’ın bu alandaki çalışmaları özelinde detaylı bilgiler ortaya çıkmış değil.

Google bir akıllı saat modeli de geliştiriyor

Google imzalı ilk akıllı saat modeli Pixel Watch, kaynakların açıklamalarına bakılırsa 2022 bahar aylarında resmi olarak lanse edilecek. Birçok kişiyi memnun edecek şekilde yuvarlak ve çerçevesiz yapıda olan ürün, oldukça modern görünüyor ve yanında tek bir buton taşıyor. Farklı renk seçenekleri olacak ürünün sürpriz olmayacağı üzere kayışları değiştirilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google’ın artık Samsung ile beraber geliştirilen Wear OS 3 işletim sistemi üzerine kurulacak model, gücünü Samsung tarafından üretilen özel bir Google tasarımı işlemciden alıyor. Google, Pixel 6 serisi akıllı telefon modelleriyle artık kendi tasarımı işlemcilerini kullanmaya başladı. Pixel 6 serisini Türkiye’ye getirmeyen Google’ın, saati getirmesi de beklenmiyor. Ancak saat aracı isimler aracılığıyla mutlaka Türkiye’ye giriş yapacaktır.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içine yakından bakın