reklamı kapat

POPÜLER

Google iki yeni akıllı hoparlörle rakiplerine meydan okuyor

Pixel 2 etkinliğini geride bırakırken, Google’ın akıllı evlerin olmazsa olmazı aksesuarları da görücüye çıktı. Google Home Mini ve Home Max, bir hoparlörden çok daha fazlasını sunuyor.

Home ailesini iki yeni ürünle genişleten Google, kompakt boyutlarıyla hemen her yere sığdırabileceğiniz Home Mini’yi kullanıcıların beğenisine sundu. Google’ın Amazon’un Alexa’sına rakip olarak geliştirdiği, sesli kontrol sağlayan hoparlör Google Assistant’ı her yere taşımanızı sağlıyor. Google Home Mini’nin öncelikli amacının etkileyici müzik deneyimi olduğunu söylemek zor. Bunun yerine Google Assistant’ı evinizin her köşesine yerleştirmeyi amaçlıyor. Dahili Chromecast’e sahip herhangi bir hoparlöre kablosuz olarak bağlanabilen Google Mini aynı zamanda 3,5 mm’lik jackla geliyor. Yani Chromecast’e mecbur olmadan klasik yollardan da ses sisteminize bağlayabiliyorsunuz.

Evinizdeki akıllı cihazları Google Assistant ile rahatlıkla kontrol edebileceğiniz Home Mini, bütçe dostu fiyatıyla da dikkat çekiyor. Gri, kırmızı ve siyah olmak üzere üç farklı renk seçeneğiyle sunulan asistan hoparlör yurt dışında 50 dolara satışta. Google Home Mini’nin 18 Ekim’den itibaren kullanıcılarla buluşturulması bekleniyor.


Google Home Max ise Google’ın Home hoparlörünün daha büyük versiyonu. Apple’ın HomePod’unu rakip gören Home Max, stereo hoparlör olarak öne çıkıyor. Müzik tutkunlarının Mini yerine tercih etmesi gereken model olan Home Max’te 4,5 inçlik iki woofer yer alıyor. Gelişmiş mikrofonunun ise müzik çalsa dahi sizi duyabileceği belirtiliyor. Smart Sound teknolojisi sayesinde bulunduğu odaya göre ses profilini ayarlayabilen Home Max, aynı zamanda çalan içeriği de anlıyor ve ona göre bir deneyim sunuyor. Bir şarkı, gelen arama ya da podcast arasındaki farkı ayırt edebiliyor. Aynı zamanda hoparlör oda içindeki duruma göre de sesi ayarlayabiliyor. Örneğin mutfakta kullanılan bir Home Max, bulaşık makinesinin çalıştığını anlayarak sesi yükseltebiliyor.

Home Max elbette Google Assistant desteği sunuyor. Böylelikle sesli komutla işlemler yapabiliyor, evdeki akıllı cihazları da kontrol edebiliyorsunuz. Wi-Fi ve Bluetooth desteği sunan akıllı hoparlörde 3,5 mm’lik jack girişi de mevcut. Beyaz ve siyah olmak üzere iki farklı renk seçeneğiyle gelen Home Max’in yurt dışı fiyatıysa 400 dolar. Home Max, aralık ayında satışa sunulacak.