reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google katlanabilir telefon geliştiriyor; ilk model nasıl olacak?

İnternet devi Google, sağlam kaynaklara göre yüzde 100 kesin olarak bir katlanabilir telefon modeli geliştiriyor. İşte modelden ilk bilgiler;

Advertisement

Samsung’un ekran / panel üreten yan firması Samsung Display‘in kısa süre önce katlanabilir ekran konusunda Xiaomi, OPPO ve Google ile çalıştığı ortaya çıkmıştı. Şimdi ise sağlam bir kaynak Google’ın kesin olarak katlanabilir bir Pixel üzerinde çalıştığını onayladı. Daha önce söyledikleri doğru çıkan bu kaynak, Google’ın da yeni döneme adım atmak istediğini artık netleştiriyor. Firmanın ilk modeli aktarıldığı kadarıyla Samsung Galaxy Z Fold 2 benzeri bir tasarımı benimseyecek. Yani telefon içe doğru katlanacak, katlanabilir ekran içeride kalacak. Yüksek ihtimalle dışında da bir ekran yer alacak olası adıyla Pixel Fold, rakiplerinden esas olarak yazılımsal olarak ayrılacak gibi görünüyor. İnternet devi Android’i katlanabilir telefonlar için uzun zamandır özelleştiriyor ve esas güzel imkanları kendi modelinde sunabilir yorumları geliyor. Firmanın kendi katlanabilir telefonu elbette yazılım konusunda diğer üreticiler için de önemli görünüyor. Google’ın burada yaptıklarını elbette kendisine özel bırakması beklenmiyor.

Google başka bir telefon daha geliştiriyor

Hatırlarsınız kısa süre önce Pixel 5a modeli de tasarımsal olarak ortaya çıktı. Tasarımı CAD dosyası üzerinden bilgisayar ortamında hazırlanan telefon, dış görünüşüyle genel olarak oldukça tanıdık çıktı. Çünkü yerini alacağı Pixel 4a ile birebir aynı olan telefon, parmak izi sensörünü arkasında taşıyor ve bir ekran deliği barındırıyor. Ekran deliği güncel modellere oranla büyük olan Pixel 5a, 3,5 mm kulaklık girişini koruyor ve 6,2 inç FHD+ OLED ekran üzerine kuruluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diğer detayları henüz bilinmeyen modelin, arka kısmında plastik kullanılıyor bilgisi de veriliyor. Arkasında çiftli kamera sistemi kullanılan Pixel 5a, yine Türkiye’de satılmayacak telefonlar arasında yer alıyor. Google maalesef telefonlarını Türkiye’ye kesinlikle resmi olarak getirmiyor.

Görsel kaynak: MacRumors

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun yeni kablosuz şarj teknolojisi