reklamı kapat

POPÜLER

Google Play Store Play Pass

Google Play Store için Netflix benzeri sistem: “Play Pass”

Android işletim sistemin merkezini oluşturan uygulama marketi Google Play Store, Netflix benzeri “Play Pass” sistemiyle gündeme geldi.

Netflix’in oyun / uygulama versiyonu olarak geçen bir sistem yolda görünüyor. Ortaya çıktığı kadarıyla Google, Play Store için Play Pass isimli bir sistemin testlerini yapıyor. Bu sistemle kişilerin aylık ödeme ile yüzlerce “premium” uygulama ve oyuna ulaşabileceği belirtiliyor. Play Pass içerisinde altyapıya özel yaptırılmış oyun ve uygulamaların yer aldığı söylenirken, aylık ödemenin ise 4.99 dolar seviyesinde olacağı belirtiliyor. Bu altyapıda alınan uygulama ve oyunlar içerisinde kesinlikle reklam ya da ekstra satın alma olmayacağı da sızan bilgiler arasında. Play Store temelli Play Pass içerisinde yer alan bu premium uygulamalara diğer Android kullanıcılarının erişemeyeceği tahmin edilirken, sistemin ne zaman devreye alınacağı ise bilinmiyor. Google sadece sistemi aktif olarak test ettiğini açıklıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Play Store için Play Pass nereden çıktı?

Çünkü teknoloji devi Apple, Apple Arcade adını verdiği benzer bir abonelik tabanlı oyun platformu üzerinde çalışıyor. Apple’ın uzun süre önce düzenlenen “Şov Zamanı” adını verdiği etkinlikte tanıttığı servis, bünyesinde 100’den fazla “iOS, macOS, tvOS” işletim sistemli cihazlara özel yüksek kaliteli oyun barındırıyor. Resmi olarak sonbahar aylarında kullanıma çıkacak servisin, 150’den fazla ülkede aktif edileceği açıklanıyor.

Kişilerin tek tek her oyuna değil aylık abonelik ile tüm oyun kataloğuna erişim sağlayabildiği serviste sunulan yapımlar, açıklandığı kadarıyla internete bağlı ya da internet olmadan oynanabiliyor. Bir cihazda bıraktığınız oyunu başka bir cihazda devam ettirmenize imkan tanıyan servis, özellikle belirtildiği üzere bünyesinde herhangi bir reklam taşımıyor. Henüz aylık ya da sunulursa yıllık abonelik ücreti belli olmayan platform için firmanın kesenin ağzını oldukça açtığı da biliniyor. Burada en az 500 milyon dolar bütçe ayıran Apple, sevindirici şekilde bu servisi Türkiye’de de aktif olarak sunacak.

İlgili Video