reklamı kapat

POPÜLER

Google siyahi kullanıcıyı “Goril” kategorisine etiketledi

Google’ın geçtiğimiz ay kullanıma sunduğu yeni fotoğraf düzenleme ve paylaşma uygulaması Google Fotoğraflar utanç verici bir olaya imza attı. Uygulamaya fotoğrafını yükleyen siyahi kullanıcı, “Goril” sekmesinde etiketlendi.

Fotoğraflar uygulaması tüm fotoğrafları ve videoları önemli olan yerlere ve nesnelere göre arama yapmaya ve buna göre etiketler halinde düzenleyerek saklamaya imkan tanıyor. Bunun için yüz tarama teknolojisi ve otomatik etiketleme özelliklerini kullanan Google, ne yazık ki bu özelliklerin henüz yeterince gelişmemiş olması sebebiyle ufak çaplı bir skandala imza attı. Alciné isimli bir kullanıcı, kız arkadaşıyla çekildiği fotoğrafı uygulamaya yükledikten sonra fotoğrafın “Goril” kategorisinde olduğunu görünce şoke oldu.

Alcine, Twitter hesabından söz konusu skandalı paylaştı ve neyse ki Google çabuk harekete geçerek yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırdı. Google’ın sosyal medya sorumlularından Yonathan Zunger, kullanıcıdan özür dileyerek fotoğraf “bug”ını çözdü. Zunger yüz tarama teknolojisinin henüz yeterince gelişmediğini de itiraf etti.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Google siyahi kullanıcıyı “Goril” kategorisine etiketledi” için 2 cevap

  1. Will dedi ki:

    hahahah ırkçı espiriler kadar komik başka bir şey yok maalesef 🙁

  2. gazeteyorum dedi ki:

    Ya amk sanki bilinçli yapmış adamlar. Şimdi allah var gorillaya da benzemiyor değiller yani