reklamı kapat

POPÜLER

Google’ın yeni uygulamaları Allo ve Duo tanıtıldı [Video]

Google uygulamaları zenginleşmeye devam ediyor. Geliştirici konferansında mesajlaşma ve görüntülü görüşme uygulamaları Allo ve Duo’yu tanıtan Google, sesli asistanına getirdiği yenilikle Siri’ye meydan okuyor.

Sesli asistanın entegre edildiği Allo adlı mesajlaşma uygulaması, mesajlaşma deneyimini bambaşka bir boyuta taşıyor. Telefon numarası aracılığıyla rehberdeki herkesle iletişim kurulabilen uygulamada en çok Smart Reply adı verilen özellik dikkat çekiyor. Karşıdaki kişinin gönderdiği mesajı algılayan algoritma, buna uygun olarak verilebilecek cevapları listeliyor. Örneğin “Buluşmak ister misin?” sorusu geldiğinde otomatik olarak “Evet”, “Hayır” veya “Ne zaman?” gibi seçenekler sunuluyor. Bu seçeneklerden biri hızlıca seçilebildiği gibi normal mesaj şeklinde cevap vermek de mümkün oluyor. Ayrıca font büyüklüğü ayarlanabiliyor ve daha önemli yazılar çok büyük harflerle yazılabiliyor.

FaceTime benzeri Duo ise tamamen görüntülü konuşmaya odaklanıyor. Yine rehberdeki numaralarla bağlantı kurulabilen uygulama basit arayüzüyle kolay bir kullanım sunuyor. 720p çözünürlüğe destek veren Duo’nun Knock Knock adı verilen ilginç bir özelliği bulunuyor. Gelen çağrı kabul edilmeden önce bu özellik sayesinde karşı tarafın kısa bir canlı ön izlemesi yapılabiliyor ve bu da konuşacağımız kişinin kim olduğuna göz atmamızı sağlıyor. İnternetin stabil olmadığı yerlerde bile kaliteli bir görüntülü görüşme olanağı sunacağı belirtilen uygulamanın gerektiğinde Wi-Fi ve hücresel ağ arasında otomatik geçiş yapabildiği ifade ediliyor. Görüşmelerin uçtan uca şifrelendiğini belirten Google, böylece gizlilik konusundaki endişeleri ortadan kaldırıyor.

Yenilenen Google Asistan artık sadece istekleri yerine getirmekle kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıyla sohbet edebiliyor. Google Home‘da olduğu gibi gelişmiş algoritmasıyla birçok soruya cevap veren ve karmaşık sohbetlerin bile üstesinden başarıyla gelen yeni asistan, konuları birbiriyle bağlı olarak algılıyor ve bu sayede gerçek biriyle sohbet ediyormuş hissi veriyor. Tüm bu yeni uygulamaların yaz aylarında, yeni Google Asistan’ın ise sonbaharda Android ve iOS için indirmeye sunulacağı belirtiliyor.

VİDEO
https://youtu.be/CIeMysX76pM