reklamı kapat

POPÜLER

Güçlü bas performansıyla parti her yerde; Jabra Elite 75t incelemesi

Jabra-Elite-75t

TASARIM

Jabra Elite 75t’yi Elite 65t’den ayıran en önemli farklardan biri tasarımda karşımıza çıkıyor. Bir önceki modelde olduğu gibi yeni modelin de kutu içeriğinden küçük bir şarj kutusu, üç adet farklı boyutta kulakiçi silikonlar ve kulaklıklar çıkıyor. Jabra’nın belirttiğine göre yeni kulaklıklar, selefinden yüzde 20 daha ufak. Elite 75t bir önceki modelden daha ufak olmasının yanında daha konforlu bir müzik deneyimi vadettiğinin de altını çizmekte yarar var. Uzun saatler kulağımızdan çıkarmadığımız Elite 75t, bize herhangi bir ağrı yaşatmadan keyifli bir müzik deneyimi yaşattı.

Konfor açısından bir önceki modelden çok daha başarılı bulduğumuz kulaklık tasarımıyla bizden tam not almayı başardı. Jabra Elite 75t, küçük, orta ve büyük olmak üzere 3 farklı silikon uçla geliyor. Bu sayede kullanıcılar kulaklarına uygun silikon ucunu tercih ederek kulaklığı rahat bir şekilde kullanabiliyor. Kulaklıkta ayrıca IP55 sertifikası bulunuyor. IP55 sertifikası sayesinde Elite 75t, su sıçramalarına ve toza karşı dayanıklı. Spor salonlarında ve yağmurlu ortamlarda da rahatlıkla kullanabileceğiniz Elite 75t’yi kulağınızdan çıkardığında müzik otomatik duruyor, kulaklığı tekrar taktığınızda ise müzik çalmaya devam ediyor.

Dokunmatik kontrolün yerine fiziksel kontrol tuşlarının yer aldığı kulaklıkta sol kulaklık parçasına dokunulduğunda HearThrough özelliği açılıyor. Tekrardan basıldığında ise HearThrough özelliği kapatılıyor. HearThrough adını verdiği şeffaflık özelliği Jabra Sound+ uygulaması üzerinden de açılıp kapatılabiliyor. Bu özellik çevredeki olup bitenlerden haberdar olmaya imkan tanıyor. Hear Through özelliği, kullanıcıları çevreleyen sesleri filtreleyip gerekli olanları kulaklığa iletiyor. Sol kulaklık parçasına uzun basıldığında ses seviyesi kısılıyor, sağ kulaklık parçasına uzun basıldığında ise ses seviyesi artılabiliyor.

Sağ kulaklık parçasına iki kez basıldığında ise sesli asistan açılabliyor. Kulaklıkta sesli asistana erişim fiziksel olarak sağlansa da sesli asistanlara keşke sesli komut vererek de ulaşılabilseymiş harika oluruş. Sesli asistanlardan bahsetmişken kulaklık Siri, Google Asistan, Bixby ve Amazon Alexa’ya destek verdiğini söyleyelim. Kulaklıkta gelen aramaları cevaplandırmak veya parçalar arasında geçiş yapabilmek için fiziksel tuşlardan yararlanılabiliyor. Jabra Elite 75’de dört adet mikrofon yer alıyor ve kullanıcıların bu mikrofonla sesli görüşmeler yapılması sağlanıyor. Evde ve ofiste yaptığımız telefon görüşmelerinde başarılı bir performans sergileyen kulaklıktaki mikrofonların gürültülü ortamlarda ise daha başarılı olması gerektiğini düşünüyoruz.