reklamı kapat

POPÜLER

robot

Gündeme oturan ev ödevi yapan robot

Çin’de robot kullanımıyla ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. Çin’de yaşayan bir öğrenci ev ödemesini yapması için bir robot satın aldı ve sosyal medyada bu olay tartışmalara yol açtı.

“South China Morning Post” gazetesinin haberine göre, Çin’in Cıciang eyaletine bağlı Hangcou kentinde bir kız öğrenci, Bahar Bayramı’nda ebeveynlerinden habersiz ev ödevlerini yazması için 800 yuana (yaklaşık 118 dolar) robot satın aldı. İnsan yazısını taklit ederek, hatasızca yazabilen robot, kız öğrencinin öğretmenlerinin bir haftalık Bahar Bayramı için verdiği ödevleri çok kısa sürede yazarak bitirdi. Öğrencinin annesi Cang, kızının ödevinin bu kadar kısa sürede bitirmesine şaşırırken, tüm ödevlerin hatasız yazılması dikkatini çekti. Kızının odasını temizlerken “tüm el yazılarını taklit edebilir” logolu robotu bulan Cang, durumu anlayınca öfkelenerek, cihazı kırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robotu üreten firmaya yoğun ilgi

Anne, robotla ilgili bir paylaşımda bulundu. Olayı “Tüm ev ödevlerinizi yazmaya yardım edebilir ama sınavlarınıza yardım edebilir mi?” ifadeleriyle ülkenin sosyal medya hesabı Weibo’dan paylaşan anneden sonra, paylaşım 13 milyon kez okundu, 3 binden fazla tekrar paylaşıldı.

Annenin paylaşımıyla ilgili bazı internet kullanıcıları, kız öğrencinin bu yaşında bu tür bir robot kullanmasının yanlış olduğunu söyledi. Bazı kullanıcılar ise ülkede öğrencilerin “belirli sıkıcı ve ağır yüklere katlanmasına neden olan eğitim şeklinde reform yapılarak, yaratıcı ev ödevleri verilmesi gerektiğini” belirtti.

İlginizi çekebilir

Çocuklara özel yaratıcı oyun kiti: Toyi