reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store iOS epic games

Güney Kore, App Store ve Play Store için büyük bir engel getirebilir

Güney Kore yönetimi yakında Apple App Store ve Google Play Store için komisyon özelinde büyük bir engel getirebilir.

Peki neden? Süreçle alakalı olarak öncelikle şunları bilmek gerekiyor. Epic Games hatırlarsınız uzun süre önce Fortnite oyununun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google‘ın yerleşik ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı ekledi.

Epic Games bu alternatif altyapı ile hem Apple’ın hem de Google’ın market kurallarını ihlal etti. Bu yüzden de önce Apple, daha sonra da Google Fortnite’ı resmi uygulama marketlerden kaldırdı.

Apple ve Google, geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sistemlerini kullanmasını istiyor, Epic Games ise firmaların ödeme sistemindeki yüzde 30’luk komisyon kesintisi nedeniyle bu sürece karşı çıkıyor.

Bu genel olarak başka uygulama geliştiricilerin de hoşuna gitmeyen süreci Güney Kore yönetimi de beğenmiyor gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

App Store ve Play Store’da Apple ile Google’ın ödeme sistemlerini kullanmak zorunlu

Güney Kore çok yakında ülke özelinde uygulama içi satın alma konusunda Apple ve Google sistemlerinin zorunlu olması durumunu bitebilir. Eğer bu yapılırsa hem Apple hem de Google ciddi bir gelir kaybedecek. Çünkü her iki dev isim de yüzde 30’luk komisyon kesintisini yapamaz hale gelecek.

Sürecin henüz yüzde 100 kesinleşmediği ancak planların çok ciddi olduğu aktarılıyor. Bu konuda uzun zamandır bir yasa değişikliği planlanıyor ve bu konuda oylama çok yakında yapılıyor.

Buradan çıkan sonucun diğer ülkeleri etkileme ihtimali de bulunuyor. Sürece karşı çıkan Apple, kendisi dışındaki alternatif bir altyapının dolandırıcılık gibi sorunları doğurabileceğini düşünüyor.

İlginiz Çekebilir

Gelecekte ev işlerine yardımcı olacak ilginç robot