reklamı kapat

POPÜLER

beyaz balina beluga balinası

Günün eğlencesi; denize düşen iPhone’u çıkartan beyaz balina [Video]

Belirli aralıklarla Beluga balinası olarak da bilinen beyaz balinalara dair haberler görüyoruz. İnsan sesini taklit edebiliyor, akrobasi hareketleri yapıyorlar ve yüksek enerjileriyle çok seviliyorlar. Ancak beyaz balina sefer bu saydıklarımızın dışında başka bir sebepten dolayı haberimize konu oluyor.

Beyaz balinaların (namıdiğer Beluga balinası) sempatik olduğunu ve artık medyatikleştiğini biliyoruz. Ancak kısa zaman önce beyaz balinalara dair haberlerin arttığını da gördük. Bunun bir örneği olarak birkaç gün önce, Norveçli yetkililer Rus Deniz Kuvvetleri tarafından eğitilmiş beyaz balina ile temas ettiklerini bildirmişlerdi.

Kahraman beyaz balina

Norveç’teki bu olayın net bir açıklaması olmasa da bizim bahsedeceğimiz beyaz balina olayında Twitter ve Reddit’in gibi mecralarda yayılan olayın videosu var. Sosyal medya üzerinden paylaşılan videoda açıkça görülüyor ki kayıktaki bir kişi denize telefonunu düşürüyor. Sonrasında herkesin şaşırmasına neden olan olay gerçekleşiyor. Videodaki beyaz balina denize düşen telefonu ağzıyla yüzeye çıkartıyor ve telefonunu düşüren kişiye uzatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hayvanlar aleminin en zeki canlılarından biri olarak kabul edilen balinalar ve yunusların kendi bilinçleri ve farkındalıkları bulunmaktadır. Hayvanlar alemindeki en uzun süreli hafızaya sahip olmaları ise öğrendikleri şeyleri unutmalarını engelliyor. Bu nedenle bu hayvanlara öğretilen birçok şey aslında kalıcı olabiliyor. Yani kedilerden daha kolay eğitiliyorlar desek yanlış olmaz.

Game of Thrones’taki Starbucks bardağı kadar konuşulan bu konunun ardından, balinanın bunu nasıl yaptığı sorusunu akıllara getirdi. Çünkü ortaya keyifli bir video çıkmış olsa da balinanın bu numarayı nereden öğrendiği hala bir muamma…