reklamı kapat

POPÜLER

Hackerların yeni hedefi elektronik sigaralar!

Sigaranın barındırdığı sayısız zararlı maddenin insan sağlığı için hayati riskler meydana getirdiği bilimsel bir olgu durumunda. Elektronik sigara ise sigaranın dumanı yerine içinde çeşitli maddeler içeren buhar içeren bir cihaz.

Buharın içinde nikotin gibi maddeler de bulunabiliyor, ancak insan sağlığı için e-sigara olarak da bilinen elektronik sigaranın daha iyi olduğu belirtiliyor. Sigaranın her türlüsüne karşıyız ancak zararlı yazılımları ile genelde bilgisayarların başına dert açan hackerlar için e-sigaranın da ciddi hedefler arasında olduğu ortaya çıkınca konuya kayıtsız kalamadık!

E-sigaranın hackerların hedefi olduğu şu şekilde ortaya çıktı. Temelde elektrik enerjisine ijtiyaç duyan e-sigara, USB bağlantısı üzerinden şarj olabiliyor. Bu durumda bilgisayarlarla etkileşim içine giriliyor.

Tespit edilen zararlı yazılımın Çin kaynaklı olduğu ve e-sigaraya önceden yüklenmiş olduğu ortaya çıkarken, bu durumuda söz konucu zararlı kodlar, e-sigaranın şarj için takıldığı bilgisayarlara da bulaşıyor.

Şimdiye kadar benzer şekilde 100’ün üzerinde vakanın tespit edildiğine işaret edilirken, e-sigaraların ağırlıklı olarak Çin’den tedarik edildiği ve tehlike saçmaya devam edeceği belirtildi.