reklamı kapat

POPÜLER

Halo 4 incelemesi

01
HALO’NUN RESMİ ÇIKIŞI
Daha önceki oyunlarda gördüğümüz Firefight modunun yerine Spartan Ops adlı ilginç bir mod içeriğe dahil edilmiş. Spartan Ops’u yine Live üzerinden dört kişilik bir grupla ya da bir arkadaşınızla birlikte oynayabiliyorsunuz; bu modun en ilginç özelliği episodik bir güncelleme sistemine sahip olması. Yani hemen hemen her hafta yeni görevler ve haritalar eklenecek. Spartan Ops 10 hafta sürecek ilk sezonunda Spartan askerlerinin farklı görevlerini konu alacak ve hikaye bazlı bir görev sistemi sunacak. Oyunun bir diğer sıkı multiplayer modu olan Infinite ise kendi Spartan askerinizi yaratıp oyunun tüm online modlarının içinde bir kariyer yapmanıza olanak sağlıyor. Tamamen kişiselleştirilmiş özelliklere sahip askerinizi yaratıp War Games, Spartan Ops, Forge ve Theater modlarında görevleri yaparak ve online maçlara katılarak karakterinizin deneyim puanları kazanmasını sağlayabiliyorsunuz. Böylece karakteriniz her bir adımda daha da gelişip güçlenerek leaderboard’larda daha üst sıralara tırmanmanıza imkan tanıyor. Bu noktada kazandığınız puanlarla sadece silah değil, çeşitli zırh güncellemeleri de satın alabiliyorsunuz. Gelgelelim karakter geliştirme süreci burada bitmiyor. SR-50 seviyesine ulaştığınızda sahip olabileceğiniz sekiz sınıf ortaya çıkıyor ve karakteriniz için birini seçip belli bir alanda uzmanlaşmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu sekiz sınıfın da kendi içinde 10 seviyesi bulunuyor. Sonucunda sadece size özel bir asker elde edebileceğiniz bir seviye atlama ve deneyim sisteminden bahsedebiliriz bu noktada.

EPİK SAVAŞLAR
Oyunun teknik özelliklerine de biraz detaylıca bakış atmakta fayda var. Her zaman olduğu gibi muhteşem bestelenmiş orkestral müzikler, daha önce değindiğimiz muazzam grafik tasarımının üzerine cuk oturuyor ve epik savaşların çok daha epik hissettirmesini sağlıyor. Diğer yandan geliştiricilerin konu üzerindeki hakimiyetlerini cidden kutlamak gerek. Halo serisinin içinde hikayesini bu denli sürükleyici bir şekilde anlatabilen sayılı oyunlardan biri serinin bu dördüncü oyunu olmuş. Özellikle seslendirmenin kalitesi karakterlerin inandırıcılığına tavan yaptırmış. Oyunun sadece çatışma, online ya da kişiselleştirme özellikleri değil, aynı zamanda tüm bunları sunma tarzı da alkışlanacak derecede başarılı.

SONUNDA…
Herkes gibi biz de Halo serisi el değiştiricince biraz korkmuştuk ancak 343 Industries işin altından hakkıyla kalkmayı bilmiş. Artık Halo serisine başlamanın da tam zamanı çünkü hem Xbox 360 resmi olarak ülkemizde bulunuyor hem de (ve en güzeli) Xbox Live servisinden faydalanabiliyoruz. Bu nedenle elinde bu muazzam konsol olmayanlar için Halo 4 ve Xbox 360 muhteşem bir başlangıç olacaktır.