reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series X Xbox Series S

Xbox Series X ve Series S Türkiye’de daha da pahalı hale geldi

Microsoft’un yeni nesil oyun konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S fiyatları Türkiye’de ciddi artış gördü. Maalesef durum kötüye gidiyor.

Kısa süre önce bir artış haberi yapmış ve sizlere Xbox Series X ve Xbox Series S oyun konsolları sırasıyla 10 bin TL ve 5 bin TL seviyesine geldiğini aktarmıştık. Ancak bu fiyatlar hızlı kur artışına fazla dayanamadı. Konsollar bugün itibarıyla sırasıyla tam 12 bin TL ve 7 bin TL‘ye satılmaya başladı.

Bu son artış ile beraber bazı satış kanallarındaki fiyatları dışarıda tutarsak iki konsol için de yaklaşık 4 bin TL‘ye kur artışı görünüyor. Bu çok kısa sürede görünen artış elbette çok üzücü duruyor. PlayStation 5 için durum daha da kötü. Konsol birçok satış kanalında 14 bin TL‘nin üzerinde satılıyor. PS5, yüksek kur yanında stok düşüklüğünden de darbe yiyor.

Güncel dolar / euro kuru, oyun fiyatlarını da etkiliyor. Özellikle yeni yılda birçok konsol oyunu 1.000 TL’den kapıyı açacak. Bu nedenle konsol tarafında tek alternatif Xbox Game Pass kalacak. PC tarafında ise 600-700 TL’yi geçen (Fazlası da yolda) fiyatlar nedeniyle korsan kullanımı Türkiye’de bir kez daha patlama yapacak.

Bu arada Steam’de de oyun fiyatları artmaya başladı. Türkiye’de oyunculuk her zaman zordu ancak artık imkansıza yaklaşıyor. Türkiye hızlı şekilde oyunların sadece yayıncılar aracılığıyla izlenebildiği bir yer haline geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce Xbox Series X için özel sürümler çıktı

Yeni nesil oyun konsollarının en güçlüsü Xbox Series X için 550 dolarlık ilk özel sürüm geçtiğimiz aylarda tanıtılmıştı. Bu özel sürüm oyun dünyasının efsanesi Halo (Spesifik olarak Halo Infinite) için hazırlanmıştı.

Yurt dışında 15 Kasım tarihinde satışa sunulan bu özel sürüm, Türkiye’yi de es geçmedi. Konsol büyük bir satışa kanalına 10.699 TL’den giriş yaptı. Bu sürüm şu an 13.499 TL’ye satılıyor. Sadece dış tasarımındaki kaplamada fark olan konsol, ince detaylarıyla etkileyici bir çizgi sunuyor.

Bu özel Series X’in yanında Halo tasarım çizgisini sürdüren bir kontrolcü de bulunuyor. Ancak Microsoft isteyenlere daha da iyisini sunuyor. Yine yeni tanıtılan Halo temalı Xbox Elite 2 kontrolcü, konsoldan farklı olarak yeşil renkte ve yine tasarım kişiden kişiye değişmesine rağmen bizce çok etkileyici duruyor.

Halo temalı Xbox Elite 2 kontrolcü de yurt dışında 15 Kasım tarihinde 200 dolardan satışa sunuldu. Bu ürünün fiyatı ise inanılmaz şekilde tam 4 bin TL seviyesinde yer alıyordu. Modelin ilk çıkış kanalında stoğu kalmadı.

Hepsine ek olarak 1.299 TL’lik Microsoft’un Forza Horizon 5 oyununa özel kontrolcüsü de Türkiye’de satılan yeni donanımlar arasındaydı. Bu model artık 1.500 TL’den pahalıya satılıyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni kablosuz kulaklık modeli ile tanışın