reklamı kapat

POPÜLER

Rook 6x6 UGV

Askeri ulaşımın geleceğine bir üye daha: “Rook 6×6 UGV”

Otonom araçlar elbette askeriye tarafını da es geçmeyecek. Bu konuda karşımıza çıkan en son araçlardan bir tanesi Rook 6×6 UGV oldu.

Rook 6×6 UGV, İsrail merkezli Elbit Systems ve ABD merkezli Roboteam firmalarının ortak bir çalışması konumunda yer alıyor. 6×6 olan yani toplam altı farklı patlamayan yapılı lastik üzerine kurulan araç, UGV sınıfında yer alıyor. UGV’nin açılımı “Unmanned Ground Vehicle” olarak geçiyor.

Türkçe’ye “insansız kara aracı” olarak geçen UGV sınıfının dikkat çekenlerinden olmayı başaran Rook 6×6, yerleşik sensörleri ve görüntüleme sistemleriyle kendi başına hareket edebiliyor ve duruma bağlı olarak 30 km/s hıza çıkabiliyor.

Toplam ağırlığının ve aynı zamanda taşıma kapasitesinin 1.200 kg kadar olduğu aktarılan araç, bir tablet üzerinden de kontrol edilebiliyor. Bu sayede araç çizilen rotayı rahatlıkla takip edebiliyor. Buna ek olarak askerleri takip etme özelliği de olan model, yük taşıma yanında silah sistemleriyle de donatılabiliyor.

Taşıdığı jeneratör ile savaş sahasında bir şarj merkezi olarak da görev yapabilen Rook 6×6 UGV, bu jeneratör ve taşıdığı pil paketiyle kurulan hibrit güç sistemiyle 8 saat boyunca aralıksız olarak görev yapabiliyor.

Bu araç askeri odaklı tasarlanmasına rağmen doğal afet durumlarında da kullanılabilecek bir seçenek konumunda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rook 6×6 UGV alanda dikkat çekmeyi başaran bir araç oldu

Bu arada otonom araç konusunda gündemde son getiren araç Apple’ın kendi modeli olmuştu. Bloomberg’in haberine göre olası adıyla Apple Car için çıkış hedefi 2025 yılı olarak belirlenmiş durumda. Apple imzalı ilk tamamen elektrikli otomobil modelinin direksiyon ve pedallar olmadan yollara çıkarılacağı gelen son bilgiler arasında.

Tamamen otonom yani sürücüsüz kontrol özelinde hazırlanan araç, tam bir gelecek gösterimi olacak ve sürücüyü devreden çıkararak araç içerisindeki herkesi birer yolcu haline getirecek. Araç için kendisi özel bir işlemci geliştirdiği gelen bilgiler arasında olan Apple, alanın sivil tarafında dikkat çekecek.

İlginizi Çekebilir

Renk değiştirebilen telefon prototipi