reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı aynalar

Hayatımıza giremeyen teknolojiler #1: Akıllı aynalar

Teknoloji fuarlarında gördüğümüz ancak gerçeğe dönüşmeyen birçok teknoloji var. Konsept halleri geleceği yaşatan bu ürünler, maalesef pratikte karşımıza çıkamıyor. Hayatımıza giremeyen teknolojiler konu dizimizin ilk bölümünü ise akıllı aynalar oluşturuyor.

Özellikle Japonya’da düzenlenen fuarlara getirilen akıllı aynalar, hatırlarsınız hep “hayatınızı değiştirecek” mottosuyla tanıtılıyordu. Sabah kalktığınızda her türlü bilgiye aynanızdan ulaşmanıza imkan tanıyacak bu ürünler, örnek gösterimlerde çok fütüristik duruyordu. Hava durumundan takvim etkinliklerine ve e-postalara kadar birçok farklı detayı devasa camlarda sunan aynalar, dokunmatik özelliğe de sahipti. Genel olarak bakıldığında dev bir iPad gibi çalışan bu ürünler, gerçekten evimizi akıllandıracak gibi duruyordu. Ancak hiç de söylendiği gibi olmadı.

Akıllı aynalar

Hayatımıza giremeyen teknolojiler ve hayali kurulan akıllı aynalar

Akıllı aynaları gerçeğe dönüştürmek için başlatılan birçok Kickstarter projesi ticari bir ürün ortaya çıkartamadı. Akıllı ayna konseptini büyük şirketler ve kitle destekli projeler gerçekleştirmeyince ise devreye meraklı kişiler girdi. Raspberry Pi kullanarak kendi akıllı aynalarını yapan amatör geliştiriciler, aslında sürecin oldukça kolay olduğunu gösterdi. Ancak bunlar da büyük firmaları alana itmeye yetmedi. Başlangıçta bilgi vermek için daha sonralarıysa makyaj alanına yönelen bu ürünler, bir dönem sağlık tarafına da odaklandı. Özellikle Panasonic’in çalışmaları ümitleri artırırken, bu sözde “teknoloji harikaları” Uzak Doğu pazarında bile popüler olamadı.

Akıllı aynalar

Neden böyle oldu?

Bu “hayaller gerçekler” durumunun arkasında ise akıllı telefonların yer aldığı düşünülüyor. Son yıllarda çok popüler hale gelen akıllı telefonlar, kişilerin tüm bilgi ihtiyacını üzerine alıyor. Buna ek olarak akıllı saatlerin devreye girmesi de akıllı bir ayna ihtiyacını tam anlamıyla ortadan kaldırıyor. Akıllı telefonlar yüzünden dizüstü bilgisayar satışları dahi büyük oranda azalırken, kişiler hayatlarında bir başka akıllı ürün daha istememiş gibi görünüyor. Önünde sadece bir dakika durduğumuz aynaların akıllanacağı fikri ise teknoloji tarihinin en büyük hayal ürünlerinden olmuş gibi bir görüntü çiziyor. Herkes yeni yılda gerçekten katlanabilir akıllı telefonları bekliyor ve bu yüzden akıllı ayna konsepti şu an tüm sektörde unutulmuş bir konumda bulunuyor.

Akıllı aynalar

Sonuç

Yakında 2018 yılına girecek olmamıza rağmen halen son kullanıcı için satışa sunulmuş gerçek bir “akıllı ayna” bulunmuyor. Artık karlı görünmeyen bu alana büyük isminlerin de kolay kolay dahil olması çok mümkün görünmüyor. Ancak biz bu noktada sizin de fikrinizi almak istiyoruz. Akıllı aynaların gerçek anlamda evinize girmesini ister miydiniz? Güzel bir akıllı ayna modeli satışa çıkmak almayı düşünür müydünüz?