reklamı kapat

POPÜLER

Alieno Unum

Hedef 584 km/s; Bulgaristan merkezli Alieno, elektrikte limitleri yıkma peşinde

İlk modeli Arcanum’u dört yıl önce duyuran Alieno, ikinci modeli Unum ile iddiasını yeni boyuta taşıyor.

Elektrik altyapısının otomobil dünyasındaki rekabette yepyeni fırsatlar doğurduğunu çokça belirtmeden edemiyoruz. Bugün bakıldığında dünyanın en değerli şirketleri arasına giren Tesla için bunun en önemli örneği demek yanlış olmayacak. Son beş yıllık süreçte Tesla gibi dünyanın pek çok yerinde yeni girişimlerin adlarını duymaya başladık. Farklı segmentlerde modeller ortaya koyarak fark yaratmak isteyen bu girişimler arasına dört sene önce komşumuz Bulgaristan’dan bir üye daha eklenmişti. Süper spor segmente odaklanması sebebiyle dikkat çeken şirket, Arcanum adını verdiği ilk modelinde 5.220 beygir güç ve 8.800 Nm tork gibi çılgın verileri referans gösterdi. Aradan geçen sürecin ardından ikinci bir model için çalışma hazırlığı duyuran marka, yeni projesinde çıtayı başka bir seviyeye taşıyor. Bu iddianın merkezinde olan Alieno Unum, barındıracağı 24 adet elektrik motoruyla Arcanum’u zayıf gösterecek gibi.

Alieno Unum için hedef olarak gösterilen rakamlar

Her tekerleğinde altı adet elektrik motoru konumlandırılması planlanan Unum’da tıpkı Arcanum gibi güç üzerinden farklı seviyelerin sunulduğu dört versiyon planlanıyor. Giriş seviyesindeki versiyonda on iki adet elektrik motoruna yer vermeye hazırlanan markanın 2.610 beygirlik kombinasyon iddiası var. Bir üst pakette 3.481 beygir, üçüncü versiyonda ise 4.351 beygirlik değerler masada. Ailenin en güçlü paketinde ise Arcanum’da olduğu gibi 5.220 beygir güç ve 8.800 Nm’lik değerler karşımıza çıkıyor. Unum için performans tarafında hedeflenen 584 km/s’lik hız şu aşamada en dikkat çekici parçalardan.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobilin şarj altyapısı da en az performans verileri kadar iddialı. 800V hızlı şarj mimarisinin desteklendiği modelin bataryasında grafen bazlı hücrelere yer verilmesi planlanıyor. Bu sayede normal sistemlere göre çok daha hızlı dolum döngülerini yakalamak isteyen Alieno, uygun kaynak bulunduğunda 0’dan yüzde 80 doluluk seviyesine yaklaşık 3,5 dakikada erişilebildiğini iddia ediyor. Otomobilde 60 kWh, 120 kWh ve 180 kWh olmak üzere üç farklı kapasitede batarya paketi planlandığını görüyoruz. Şimdilik sadece render görsellerinden ibaret olan Unum ile birlikte markanın ilk somut modelini 2024-2027 aralığında sokaklara çıkarma çalışmaları devam ediyor. Unum için 1,8 milyon eurodan başlayan fiyatlarla ön siparişleri kabul eden marka, en üst versiyonu tercih edenler içinde faturayı 4,5 milyon euroya çıkartıyor. Şirket CEO’su Ahmed Merchev’in, tasarım ilhamının merkezine oturttuğu Lamborghini ile bir gün ortak olma hedefi de hikayenin ilginç noktaları arasında. Alieno’ya kullanıcı tarafında ne denli ilgi ve yatırım olacağı da en az otomobiller kadar merak konusu.