reklamı kapat

POPÜLER

Hennessey’den 2018 Lincoln Navigator’a binek otomobillere meydan okutan 600 beygirlik dokunuş

Yeni jenerasyonuyla gerek performans gerekse görünüş olarak nefes kesen noktalara çıkan Lincoln Navigator, Hennessey dokunuşuyla birlikte işi bir adım daha ileriye götürecek.

Geçtiğimiz yılı kendisini “ibadete” vererek şeytan çıkartmaya adayan Hennessey, Dodge Challenger SRT Demon‘ın karşısına çıkarttığı Camaro tabanlı Exorcist ile keyifli bir atışmanın fitilini ateşlemişti. Bu projenin ardından Venom F5 ile dünyanın en hızlı otomobili rozetine oynayan John Hennessey ve ekibi, bizlere performansın kelime anlamını sonuna kadar hissettirme başardı. 2018 ile birlikte rotasını popülaritesi her geçen gün biraz daha artan SUV sınıfına çeviren marka, kısa süre önce Cadillac Escalade‘nin sınırlarını 800 beygire kadar genişleten bir paketin duyurusunu gerçekleştirdi. Şimdi ise zirvedeki çarpışmanın karşı cephesinde yer alan Lincoln Navigator‘a el atan Hennessey, geliştirdiği performans paketiyle böylesine devasa bir canavarı 4,8 saniyede 0’dam 100’e çıkartabileceğini söylüyor. Bu neredeyse binek sınıftaki C segment bir otomobilin geliştirilmiş versiyonuna eş değer.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik değişimler

500 ve 600 beygirlik olmak üzere iki farklı seçenekte sunulan geliştirmede gözle görülür en büyük farkı üst seviye olarak nitelendirebileceğimiz 600 beygirlik paket oluşturuyor. Kaputun altındaki 3,5 litrelik twin-turbo V6 makineyi 450 beygirden alarak bu noktalara çıkartan Hennessey, geliştirme safhasında yazılım (ECU), yüksek seviye hava endüksiyon sistemi, paslanmaz çelik egzoz ve genişletilmiş intercooler gibi parçalardan faydalanıyor. Gövdeye eklenen 22 inç‘lik jant seti, brembo kaliperler ve alçaltma kitiyle birlikte çeyrek mili 12,9 saniye ve 172 km/s hız ile tamamlayan Lincoln Navigator ortaya çıkartılıyor. Markanın üç yıllık garantisi altında sunulan paket yaklaşık 20.000 dolar gibi bir fiyat ile yeni Navigator sahiplerine sunulacak.

İlgili video

2018 Lincoln Navigator